Instagram çocuklara özel projesini durdurdu

Sosyal medya uygulaması Instagram’dan geri adım geldi.

Instagram, 13 yaşından küçük çocuklar için geliştirmeyi düşündüğü bir projeye ara verdiğini duyurdu.

Instagram’ın başındaki isim Adam Mosseri, çocuklara özel bir Instagram uygulaması geliştirmenin doğru proje olduğuna inandıklarını ancak aileler, kamu görevlileri ve düzenleyicileri ile konuşmak için bu kararı aldıklarını açıkladı.

Mosseri, yazılı açıklamasında, 13 yaşından küçük kullanıcıların halihazırda telefon uygulamalarını indirdiklerini söylerken amaçlarının ailelerinin denetimi altında daha güvenli bir Instagram uygulaması geliştirmek olduğunun altını çizdi.

Instagram, son olarak Amerikan Wall Street Journal (WSJ) gazetesinde yayınlanan bir haber yüzünden eleştirilmişti. Habere göre Instagram, uygulamanın gençlerin ruh ve beden sağlığı üzerinde olumsuz etkisini ortaya koyan araştırma sonucunu kamuoyu ile paylaşmadı. Araştırma sonuçları, Instagram’ın özellikle genç kızlarda anksiyete ve depresyonu artırdığı ortaya çıkardı.

Mosseri ise çocuklar için tasarlanmış bir uygulama projesinin arkasında olduklarını savunarak projelerinin yanlış anlaşıldığını belirtti. Bu konuda aileler, siyasetçiler ve kamu görevlilerinin eleştirilerine açık olacağını da ekledi.

WSJ’nin haberinin ardından Instagram’a tepki gösteren bazı kuruluşlar ve siyasetçiler ise, Instagram’ın, kârını ön planda tutmak için araştırma sonuçlarını bilerek  gizlediğini dile getirmişti.

Şirket bu araştırmalar ile “karmaşık ve zor meseleleri anlamaya çalıştığını” savundu

Instagram, WSJ’nin iddialarına, yaptırdıkları araştırmaların arkasındda duran uzun bir blog yazısı ile yanıt vermişti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.