Instagram Muhsin Fahrizade paylaşımlarını kaldırıyor

[wpcc-iframe allow=”encrypted-media” allowtransparency=”true” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/4BNPAlFHos13jl45O019vh” width=”100%”]

Instagram platformunun suikaste uğrayan İranlı nükleer bilimci Muhsin Fahrizade’ye destek içeren paylaşımlara engel getirmesi tepki çekti. Getirilen sansür kapsamında içeriklerin silinmesinin yanı sıra paylaşımların yapıldığı hesapların kapatılması gibi önlemler alındı.

The Jerusalem Post’ta yer alan habere göre bu, Instagram platformunun İranlı yetkililerle ilgili ilk paylaşım engelleme işlemi değil.  Habere göre İnstagram, İran Devrim Muhafızları Komutanı Kasım Süleymani’nin ölümünün ardından da aynı politikayı izlemişti. İran’da yasaklanmayan birkaç sosyal medya platformundan biri olan Instagram ile ilgili yasal işlem çağrısında bulunuldu. 

Muhsin Fahrizade geçen Cuma günü Tahran yakınlarında vurularak öldürülmüştü. Saldırının ABD ve İsrail tarafından gerçekleştirildiği öne sürülürken İran’dan yapılan açıklamada İsrail’den intikam alınacağı bildirilmişti. Muhsin Fahrizade ABD’nin yaptırım listesine alınmıştı. The New York Times’ta suikastle ilgili yer alan haberde “Üç istihbarat yetkilisi, saldırının gerisinde İsrail’in olduğunu söyledi.” şeklinde duyuru yapılmıştı. 

ABD menşeli Facebook şirketinin alt şirketi olan Instagram’ın bu tutumuna dair, Facebook ile iletişime geçildi ancak henüz şirketten herhangi bir açıklama yapılmadı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.