Instagram’dan Filistin paylaşımları konusunda geri adım

YouTube’un Filistin hakkındaki tavrı sonrası Instagram da benzer bir yaklaşım sergiledi. Fakat aldığı büyük tepki Instagram’a geri adım attırdı.

Instagram, İsrail’in saldırılarına uğrayan Filistinliler hakkında yapılan paylaşımları engellemiş ve sansür uygulamıştı. Instagram’ın akıl almaz bu uygulamaları kullanıcıların büyük tepkisine yol açmıştı. Gelen tepkiler üzerine bunun bir yanlışlık olduğunu öne sürerek geri adım atan Instagram algoritmasını değiştirdiğini açıkladı. Instagram, geri adım attığı açıklamasında bundan sonra bütün içeriklere eşit derecede önem vereceğinin de altını çizdi.

Mayıs ayı boyunca Gazze’de İsrail’in acımasızca saldırılarına uğrayan Filistinliler seslerini sosyal medyaların aracılığı ile duyurmaya çalışmıştı. Facebook ve YouTube gibi diğer sosyal medya uygulamaları da Filistinlilerin savaşın boyutunu ifade eden paylaşımlarını ya silmiş ya engellemiş ya da arka plana atmıştı.

Instagram tarafından yapılan açıklamada, yeniden paylaşılan hikayelerin istenilen erişimi sağlamadığı belirtildi. O yüzden şimdiye kadar orijinal içeriklerin daha çok öne çıkarıldığını fakat geri adım atıldıktan sonra yeniden paylaşılan içeriklere eşit şekilde önem verileceğini söyleyen Instagram ayrıca “Şu an kullanılan algoritma, insanların belirli konular veya bakış açıları hakkındaki hikayeleri bastırdığımıza inanmalarına neden oldu. Gerçekten açık olmak istiyoruz; durum böyle değil.” ifadelerine yer verdi.

Facebook ise Filistinli kullanıcıların şehit ve direniş kelimelerini şiddete teşvik olarak algıladığı için Mescid-i Aksa’yı da terör örgütü ile ilişkilendirmiş ve gönderileri kaldırmıştı. Gelen tepkiler üzerine Facebook da “Uygulamamızda birkaç sorun olduğunu biliyoruz. Önemli olaylara dikkat çekemeyeceklerini hisseden veya bunun kasıtlı olarak seslerini bastırmak için yapıldığını düşünen herkesten özür dileriz. Niyetimiz asla bu değildi. Belirli bir topluluğu veya bakış açısını asla susturmak istemiyoruz.” ifadeleriyle özür niteliğinde bir açıklamada bulunmuştu

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.