Intel ve DigitalBridge Grup yapay zeka ortaklığına gidiyor

Intel ve DigitalBridge’in yapay zeka atılımı!

Intel Corp. ve küresel bir yatırım şirketi olan DigitalBridge Group Inc., 3 Ocak Çarşamba günü kurumsal müşterilerine tüm yazılım süreçlerini kapsayıp üretken yapay zeka yazılım platformu sunan bağımsız bir şirket olarak Articul8 AI Inc.’in (Articul8) kurulduğunu duyurdu.

Intel ve DigitalBridge’in resmi açıklamalarında, platformun müşteri verilerini, eğitimini ve çıkarımlarını kurumsal güvenlik çerçevesinde tutan yapay zeka yeteneklerini bünyesinde barındırdığı ve ayrıca söz konusu platformun müşterilere bulut, şirket içi veya hibrit dağıtım seçeneği de sunduğu belirtildi.

GenAI

Yapılan açıklamada Articul8’in, Intel’de geliştirilen fikri mülkiyet ve teknolojiyle oluşturulduğu, iki şirketin, pazara açılma fırsatları konusunda stratejik olarak uyumlu kalacağı ve kuruluşta GenAI’nın benimsenmesini teşvik etmek için işbirliği yapacağı duyuruldu.

Intel Veri Merkezi ve Yapay Zeka Grubunun eski başkan yardımcısı ve genel müdürü olan Arun Subramaniyan’ın, Articul8’in liderliğini CEO olarak üstlendiği bildirildi.

Intel CEO’su Pat Gelsinger, “Derin yapay zeka ve HPC etki alanı bilgisi ve kurumsal düzeyde yapay zeka dağıtımlarıyla Articul8, Intel ve daha geniş müşteri ve iş ortakları ekosistemimiz için somut iş sonuçları sunmak adına iyi bir konumdadır. Intel, dünyanın her yerinde yapay zekayı hızlandırırken, Articul8 ile işbirliğimizin devamını sabırsızlıkla bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

marc ganzi

“Günümüzde her küresel kuruluşun yapay zeka yeteneklerini iş akışlarına entegre etme sürecinde zorlanıyor.” ifadelerini kullanan DigitalBridge CEO’su Marc Ganzi, Articul8 tarafından geliştirilen ve işletmelerin özel verilerinden değer elde etmelerini sağlayan, ölçeklenebilir ve dağıtımı kolay olan yapay zeka yazılım platformu GenAI’nin, dijital altyapıyı yönlendiren önemli bir güç olarak görüldüğünü açıkladı. Ganzi, Articul8’in büyümesini desteklemek için Intel ile yapılan işbirliğinden duyulan memnuniyeti de dile getirdi.

Aktarılan resmi bilgilere göre, Articul8 tarafından sunulan GenAI yazılım platformu, büyük kurumsal müşterilerin yapay zekayı operasyonel olarak kullanmalarına ve ölçeklendirmelerine imkan tanıyan bir hizmet olarak belirtildi.

Intel donanım mimarileri üzerinde, özellikle Intel Xeon Ölçeklenebilir işlemciler ve Intel Gaudi hızlandırıcıları kullanılarak başlatılan ve optimize edilen bu platformun hız, güvenlik ve maliyet verimliliği sağladığı ifade edildi. Ayrıca, platformun çeşitli hibrit altyapı alternatiflerini destekleyecek şekilde tasarlandığı bildirildi.

Rich Lesser

Boston Consulting Group’ta (BCG)  gerçekleştirilen erken dağıtımın ardından, platformun finansal hizmetler, havacılık, yarı iletkenler ve telekomünikasyon gibi yüksek güvenlik ve özel alan bilgisi gerektiren endüstri segmentlerine ölçeklendirildiği duyuruldu.

Boston Consulting Group’un küresel başkanı Rich Lesser, resmi bir açıklamada bulunarak, “GenAI, müşterilerimizin iş stratejileri ve ihtiyaçlarının ön saflarında yer almakta. İşbirliğimiz, yaklaşık iki yıl önce, Intel’in girişimi henüz kuluçka aşamasındayken başladı. O günden bu yana, Articul8 ürünlerini, hızlı pazara sunma süresi ve üretime hazır platformları tercih eden çok sayıda müşteriye dağıttık.” ifadelerinde bulundu.

Endüstri yatırımlarıyla desteklenen bağımsız bir şirket olan Articul8’in, pazara açılma stratejisini hızlandırabileceği ve ürün tekliflerini daha geniş bir GenAI ekosistemi için ölçeklendirebileceği bildirildi.

İntel

Intel hakkında

Intel Corporation, 1968 yılında Robert Noyce ve Gordon Moore tarafından kurulan ve merkezi ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan bir teknoloji şirketidir. Dünya çapında mikroişlemci üretiminde öncü bir rol oynayan Intel, kişisel bilgisayarlar için CPU’lar üretmesiyle tanınıyor. Şirket, yarı iletken teknolojisi alanında önemli değişimlere imza atarak, modern bilgisayar ve internet teknolojilerinin gelişiminde önemli bir etkiye öncülük etmiştir. Intel ayrıca, bellek çipleri, ağ donanımları, ve entegre devreler gibi çeşitli dijital teknoloji ürünleri de üretmektedir.

digitalbridge

DigitalBridge hakkında

DigitalBridge, öncelikle dijital altyapı yatırımları üzerine odaklanan uluslararası bir yatırım yönetim firmasıdır. Merkezi Boca Raton’da bulunan şirket, genellikle veri merkezleri, hücresel iletişim kuleleri ve fiber optik ağlar gibi dijital iletişim altyapılarına yatırım yapıyor. Şirket, teknolojinin hızla geliştiği ve dijitalleşmenin arttığı bu dönemde, altyapı yatırımları yoluyla dijital dönüşüme liderlik etmeye çalışmaktadır. Merkezi Boca Raton’da bulunan DigitalBridge’in New York, Los Angeles, Londra, Lüksemburg ve Singapur’da önemli ofisleri bulunmaktadır.

Articul8

Articul8 hakkında

Articul8, yapay zeka ve makine öğrenimi çözümleri sunan bir teknoloji şirketidir. Şirketin ana odağı, özellikle büyük kurumsal müşterilere yönelik olarak, yapay zeka tabanlı yazılımlar ve platformlar geliştirmektedir. Articul8, veri analitiği ve otomasyon alanlarında yenilikçi çözümler sağlayarak işletmelerin veri işleme ve karar alma süreçlerini optimize etmeye yardımcı olmaktadır. Bu platformlar, iş akışlarını daha verimli hale getirmek, karar verme süreçlerini hızlandırmak ve genel olarak operasyonel etkinliği artırmak için tasarlanmıştır. Articul8’in geliştirdiği teknolojiler, özellikle ölçeklenebilirlik ve güvenlik konularında yüksek standartlar sunarak, geniş bir endüstri yelpazesindeki şirketlerin yapay zeka yeteneklerini entegre etmelerine ve geliştirmelerine olanak tanımaktadır.

Editör : Murat Emre Eygün

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.