İnternet kullanıcılarının veri güvenliği kaygısı sürüyor

Safari, Firefox ve Brave gibi tarayıcılar daha çok gizlilik odaklı çalışıyor. Birçok kullanıcı kendilerini daha iyi korumak için uBlock Origin gibi ek eklentiler de yüklüyor.

Google Analytics engelleme nedeniyle ortaya çıkan veri yanlışlığı

Araştırmacı Marko Saric tarafından hazırlanan rapora göre; Engelleme oranı %6 ile %26 arasında değişiyor. Haziran 2020’ye kadar toplanmış olan yaklaşık 28.000 farklı ziyaretçiden %13’ü Google Analytics’i engellenmiş durumda. Bu oranlar bir yaşam tarzı sitesinde %6, bir gurmelik sitesinde %9, bir teknoloji sitesinde ise %26 olmak üzere değişiklik gösteriyor.
Dizüstü bilgisayar/masaüstü kullanıcılarının %21’i, Firefox kullanıcılarının %57’si, Linux kullanıcılarının %53’ü ve DuckDuckGo kullanıcılarının %65’i Google Analytics’i engellemiş durumda.
Apple’ın piyasaya pazarlanırken kullandığı ana etken veri gizliliğine odaklanmış olmasına rağmen, Safari kullanıcılarının yalnızca %5’i, iOS kullanıcılarının ise sadece %6’sı Google Analytics’i engelliyor. Google Analytics’i macOS kullanıcılarından (%18) daha fazla Windows kullanıcıları (%19) engelliyor.

Haziran ayında üç siteye Plausible Analytics ile birlikte Google Analytics’i yüklendi. Google Analytics piyasadaki çevrimiçi tüm web sitelerinin yarısından fazlasına yüklenmiş en popüler web analizi aracı olarak biliniyor. Plausible Analytics ise Marko Saric’in üzerinde çalıştığı yeni ve gizlilik yanlısı bir web istatistik aracı.
Plausible Analytics daha modern görünümlü, hafif, hızlı yükleme sağlaması bakımından ve kişisel veri toplamaması ve reklam teknolojisi ya da gözetim kapitalizmi ile hiçbir bağlantısı olmaması gibi nedenler sebebiyle Google Analytics’ten farklılaşıyor.
Burada iki istatistik sağlayıcısından gelen verilerin aynı paritelere ve kıstaslara sahip olma ihtimalinin az olduğunu belirtmek gerekir, zira Plausible Analytics ve Google Analytics’in farklı ölçüm yöntemleri vardır ve belirli metrikleri farklı tanımlanıyor.
Google Analytics farklı ziyaretçileri izlemek için çerezler kullanır. Plausible Analytics ise çerez içermeyen bir araçtır ve farklı ziyaretçileri farklı şekillerde izler. Dolayısıyla hiç engelleyici olmasa bile Plausible Analytics ile Google Analytics arasındaki verilerde bazı farklılıklar görülmesi muhtemel.

Üç farklı kitleye sahip olan üç farklı site test edildi

Bazı kitleler gizlilik bilincine sahip ve diğerlerinden daha fazla teknoloji meraklısıdırlar, bu yüzden değişik tutumlar hakkında daha iyi fikir edinmek için üç farklı site birbirleriyle karşılaştırıldı.

1. Site teknoloji sitesi olup, organik trafiğinin %60’ından fazlası Google aramasıyla sağlanıyor. Siteye gelen trafiğin %60’tan fazlası mobil olmayan cihazlardan elde ediliyor. Haziran ayında yaklaşık 10.400 birbirinden farklı ziyaret yapıldı.
2. Site yaşam tarzı sitesi olup, site trafiğinin %70’ten fazlası organik sosyal medyadan geliyor. Siteye gelen trafiğin %70’ten fazlası mobil cihazlardan giriş yapıyor. Haziran ayında yaklaşık 8.000 farklı kişi siteyi ziyaret etti.
3. Site gurmelik sitesi olmasına rağmen siteye gelen trafiğin yaklaşık %80’i organik Google aramalarından oluşuyor. Siteye gelen trafiğin neredeyse %80’i mobil cihazlardan geliyor. Haziran ayında site yaklaşık 9.500 kullanıcıyı misafir etti.

Haziran ayında bu sitelerde hiç yeni içerik yayınlanmadı. İçerik yayınlanmaması özellikle teknoloji sitesi için oldukça önemli bir durum olarak dikkat çekti. Lobsters, Hacker News ve Reddit gibi teknoloji topluluklarında Google Analytics’i engelleyen kişi sayısını önemli ölçüde artıracak olan yeni yayınlar paylaşılıyor.

Google Analytics’i engelleyen toplam kişi sayısı

Plausible Analytics ve Google Analytics’in birbirinden farklı ziyaretçileri farklı bir şekilde ölçtüğü düşünüldüğünde, toplam sayfa görüntülemeleri;

Firefox kullanıcılarının %57’si Google Analytics’i engelliyor

Bu kadar fazla Firefox kullanıcısının Google Analytics’i engellediğini görmek uzmanlar tarafından pek şaşırtıcı bir durum değil. Firefox son yıllarda kendini yeniden inşa etti ve web’i daha hızlı ve daha kullanıcı dostu bir yer haline getirmek için çok fazla gelişme kaydetti. Firefox internet kullanıcılarından sadece %7’lik bir paya sahip olan üç ana tarayıcıdan en küçüğü durumunda.

Safari’nin kenidisine büyük bir sürpriz olduğunu belirten Marko Saric, Apple tüm pazarlamasını müşteri gizliliğine odakladığı ve hatta Google Analytics’in engellemiş olduğunu raporun devamına yazdı.

Dizüstü bilgisayar/masaüstü kullanıcılarının %21’i Google Analytics’i engelliyor

Mobil cihazlar hayatımızın her alanında var ve internete erişmenin en popüler halini aldı. Ancak bir içerik engelleyiciyi yükleyip kullanma yeteneği açısından daha da sınırlı gibi gözüküyor. Mobil kullanıcıların yalnızca %8’inin Google Analytics’i engellediğini görülürken masaüstü kullanıcılarının ise %21’i aynısını yapıyor.

Linux işletim sistemi kullanıcılarının %53’ü Google Analytics’i engelliyor

Linux dağıtımlarının çoğunda varsayılan tarayıcı Firefox olduğu için Google Analytics’i engelleyen Linux kullanıcılarının sayısındaki yükseklik şaşırtıcı değil. Ancak Linux, toplam dizüstü bilgisayar/masaüstü pazarının sadece %8’ine sahip ve işletim sistemleri arasında en az popüler olarak görünüyor.Şaşırtıcı olan ise Windows kullanıcılarının Google Analytics’i macOS kullanıcılarından daha fazla engellemesi oldu. macOS son yıllarda bir ana ürün haline geldi ancak macOS kitlesinin daha fazla gizlilik odaklı veya teknoloji meraklısı olması bekliyordu.

DuckDuckGo kullanıcılarının %65’i Google Analytics’i engelliyor

DuckDuckGo’yu kullananların tüm arama yapanlara oranı %1, ancak bunların %65’i Google Analytics’i engellemiş olarak görülüyor. Google bu sitelere ulaşılırken kullanılan ilk üç arama motoru arasındaki aramaların %97’si ile tamamen baskın bir durumda. Yine Google tüm gelirlerini reklamlarla kazanıyor, dolayısıyla kullanıcılarının %9’unun Google Analytics’i de engellemesi onlar için iyi bir haber olmayabilir.

 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.