Iraklı müsteşardan ASFAT’a ziyaret

Irak ile Türkiye arasındaki savunma sanayii ilişkisi ilerletilmeye devam ediyor.

Irak Savunma Bakanlığı Müsteşarı Jabbar Thejel Al-Haydari ve beraberindeki heyet Askeri Fabrika ve Tersane İşletme A.Ş.’ye (ASFAT’a) bir ziyarette bulundu.

Irak heyetini ASFAT Genel Müdürü Esad Akgün merkez ofiste ağırlarken, taraflar arasında çeşitli olası iş birlikleri görüşüldü.

ASFAT, Irak heyeti tarafından gerçekleştirilen ziyareti resmi sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla duyurdu.

ASFAT tarafından yapılan paylaşımda,

“Irak Savunma Bakanlığı Müsteşarı Jabbar Thejel Al-Haydari ve beraberindeki heyet ASFAT’ı ziyaret etti, kendilerine ürün ve hizmetlerimiz hakkında bilgi verildi.” ifadelerine yer verildi.

Irak’ın Türk savunma sanayiine olan ilgisi

Irak Savunma Bakanlığı’ndan yetkililerin geçtiğimiz günlerde Ankara’yı ziyaret ettiği ve Bayraktar TB2 konusunda ayrıntıların ele alındığı biliniyor.

Irak’ın 12 adet Bayraktar TB2 silahlı insansız hava aracı (SİHA) alımı için 100 milyon dolarlık bir bütçe ayırdığı basına yansımıştı.

Ağustos ayında Irak Cumhuriyeti Askeri Sanayileşme Kurulu Başkanı Mohamed Saheb Al-Daraji, IDEF 15 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nı ziyaret etmiş ve Türkiye ile Irak arasında Savunma Sanayii İşbirliği Anlaşmasını imzalamıştı.

Eylül ayında Iraklı televizyon kanalı El Şarkiye’nin bir programına konuk olan Irak Savunma Bakanı Cuma İnad Sadun, Türkiye’den Bayraktar TB2 S/İHA, 12 adet T129 ATAK helikopteri ve 6 adet elektronik harp sistemi alımı için bir uzlaşıya vardıklarını açıklamış ve Ekim ayında ise Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, beraberinde Türk savunma sanayii şirketlerinin temsilcilerinden oluşan heyet ile Irak’ı ziyaret etmişti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.