İran, Arak Ağır Su Reaktörü’nü araştırma tesisine dönüştürecek

Temmuz ayı sonunda Arak Ağır Su Reaktörü’nü yeniden faaliyete gireceğini duyuran İran, söz konusu reaktörün araştırma tesisine dönmesi için çalışmalarını hızlandırmayı planlıyor.

Şarkul Avsat’ın haberine göre, İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Muhammed İslami 16 Eylül’de ülkenin Arak Ağır Su Reaktörü’nü ziyaret etti. Yaptığı ziyarette Arak Ağır Su Reaktörü ile ilgili değerlendirmede bulunan İslami, “Bu proje bir an önce yeniden yapılandırılmalı ve mümkün olan en kısa sürede faaliyete geçirilmelidir.” dedi.

İran; nükleer programındaki kısıtlamalar karşılığında ülkeye yaptırımlardan muafiyet sağlayan 2015 tarihli anlaşmanın bir parçası olarak Arak Ağır Su Reaktörü’nün çekirdeğini söktü ve Arak Ağır Su Reaktörü’nü askerî düzeyde plütonyum üretemeyecek şekilde değiştirmeyi kabul ederek tıbbi ve tarımsal kullanım için yeniden yapılandırmak için çalıştığını bildirdi.

İran, ABD Eski Başkanı Donald Trump’ın anlaşmadan tek taraflı çekilmesinden ve yaptırımları yeniden uygulamaya koymasından bir yıl sonra, 2019’dan bu yana nükleer taahhütlerini tedricen geri çekti.

İran’ın Arak Ağır Su Reaktörü ile ilgili yeni hamlesinin Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Genel Direktörü Rafael Grossi’nin Tahran’ı ziyaret etmesinden dört gün sonra gelmesi ise dikkat çekti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.