İran Devrim Muhafızları’nın iki üyesi Suriye’de öldürüldü

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/1NBAGHXRujvdyxs9XjbLud” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

İran medyasında çıkan haberlere göre, Suriye’de faaliyetlerini sürdüren Devrim Muhafızları Kudüs Gücü’nde görevli iki asker ülkenin doğusundaki Al Mayeden bölgesinde mayın patlaması sonucu öldü. Ölen askerlerin isimlerinin Mojtaba Barsanji ve Mehdi Bakhtiari olduğu açıklanırken rütbeleri ya da görevleri hakkında bilgi verilmedi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) geçen ay, Deyr ez Zor yakınlarında üst düzey bir Devrim Muhafızları komutanının saldırı sonucu hayatını kaybettiğini bildirmişti. 

İran ve Suriye rejimine bağlı güçler Suriye-Irak sınırının önemli bir kısmını kontrol ediyor.

2011 yılında Suriye’de başlayan iç savaşa ilk müdahil olan ülkelerden İran, ülkede kendisine bağlı 40 binden fazla asker ve milis bulunduruyor. Şiilik motivasyonunu kullanarak Afganistan ve Pakistan’dan getirdiği gençlerden oluşturduğu ”Zeynebiyyun ve Fatimuyyun Tugayları”nı Suriye İç Savaşı’nda aktif olarak kullanan İran, iç savaşın başından bu yana onlarca İran Devrim Muhafızı üyesini çatışmalarda veya İsrail’in saldırılarılarda kaybetti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.