İran, hafif ve orta sınıf denizaltı projeleri geliştiriyor

İran, Basra Körfezi’ndeki gelişmelerin de etkisiyle beraber donanmasını güçlendirmeye devam ediyor. 

İran’ın resmi haber ajansı IRNA’ya konuşan İran Deniz Endüstrileri Teşkilatı Başkanı Tuğamiral Emir Restegar, İran Devrim Muhafızları Donanması için hafif ve orta sınıf yerli üretim denizaltı projeleri üzerinde çalıştıklarını söyledi. İran Donanması’nın dışa bağımlılık oranının yüzde 70’den yüzde 20’ye düştüğünü söyleyen Tuğamiral Restegar, ”Devrim Muhafızları bugüne kadar ülke içinde üretilen hafif-orta sınıf denizaltılar ve  dışarıdan tedarik edilen ağır sınıf denizaltılar kullanıyordu. Ancak bu yıl hafif ve orta sınıf denizaltı inşa etmeye başlayacağız. Bu denizaltılar önümüzdeki 1-2 yıl içinde donanmaya katılacak.” ifadelerini kullandı. 

Tuğamiral Amir Restegar, sahil güvenlik polisi ve İran Devrim Muhafızları Donanması için başta hücumbot olmak üzere farklı sınıflarda gemilerin üretiminin devam ettiğini de ekledi. 

İran Donanması’nın en gelişmiş denizaltılarını Soğuk Savaş döneminde Rusya’dan ithal edilen ”Tarık” sınıfı dizel-elektrikli üç denizaltı oluşturmaktadır. İran’ın kendi üretimi orta sınıf Besat ve Fatih denizaltılarının yanı sıra Nahang-Kadir sınıfı mini denizaltılar da inşa edilmekte ve kullanılmaktadır.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.