İran ve Pakistan arasında güvenlik anlaşması 

Tahran ve İslamabad, bu ayın başlarında en az 11 kişinin ölümüyle sonuçlanan karşılıklı hava saldırılarının ardından güvenlik işbirliğini geliştirmek için birlikte çalışma konusunda anlaştılar. 

Bu gelişme, İranlı Dışişleri Bakanı Hüseyin Emirabdullahiyan’ın Pakistanlı mevkidaşı Celil Abbas Jilani ile İslamabad’da gerçekleştirdiği görüşmeler sonucu ortaya çıktı. Ayrıca İran Dışişleri Bakanı, Pakistan’ın geçici Başbakanı Envaarul-Hak-Kakar ile de bir araya geldi. 

17 Ocak’ta İran’ın, Pakistan’ın güneybatısındaki Belucistan eyaletine yönelik hava saldırıları ve bu saldırılarda İran karşıtı Sünni militan grup Ceyş el-Adl’in hedef alındığı iddiaları, İran-Pakistan ilişkilerini tehlikeye atmıştı. İran 2-1

Pakistan’ın misilleme olarak İran’ın Sistan ve Belucistan vilayetlerinde hava saldırıları düzenleyerek en az dokuz kişiyi öldürmesiyle gerginlik daha da arttı. İslamabad, bu saldırılarla ayrılıkçı Beluc militan gruplarını hedef aldığını belirtti. 

Ancak, pazartesi günü düzenlenen ortak basın toplantısında, Emirabdollahian ve Jilani, mevcut diplomatik ve askeri kanallar aracılığıyla işbirliği yapma kararlılıklarını ifade ettiler. 

Jilani, hava saldırılarının ardından iki ülkenin durumu normale döndürme konusunda anlaştığını ve terörizmin ortak bir sorun olduğunu vurguladı. İki ülke arasında egemenlik ve toprak bütünlüğüne saygı prensibinin altı çizildi ve düzenli toplantılar yapılacağı duyuruldu. 

Emirabdollahian da, İran ve Pakistan’ın birbirlerinin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı duyduğunu ve terörist tehditlere karşı ortak bir duruş sergileyeceklerini belirtti. 

Editör : Beytullah Usta

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.