İran ve Rusya’dan ortak deniz tatbikatı

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/1Goh7Uibgd1mMtokDvdWKH” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

İran devlet televizyonundan yapılan açıklamaya göre İran ve Rusya, Hint Okyanusu’nda ortak bir deniz tatbikatına başladı. Bu tatbikatın, bölgedeki deniz ticaretinin güvenliğini artırmak için gerçekleştirildiği aktarıldı.

Haaretz tarafından yapılan habere göre İran kaynaklarından yapılan açıklamada, Hint Okyanusu’nun kuzeyinde yapılan tatbikata İran Deniz Kuvvetleri ve Devrim Muhafızları’ndan seçilen birimler katıldı. “İran-Rusya Deniz Güvenlik Kemeri 2021” olarak isimlendirilen tatbikatın, 2019’dan beri iki ülkenin ikinci tatbikatı olduğu belirtildi.

Tatbikat, ABD ile gergin olan Tahran’ın Moskova ile askeri iş birliğini artırmaya çalışması olarak yorumlandı. Tahran’ın Pekin ile de ilişkilerini iyileştirmeye çabaladığı belirtildi ve son zamanlarda Rusya’dan ve Çin’den deniz temsilcilerinin İran ziyaretlerinin artmasına dikkat çekildi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.