İran yeni bir hipersonik füze geliştirdiğini duyurdu

İran’dan hipersonik füze hamlesi!

İran dini lideri Ali Hameney, pazar günü Ashura Havacılık Uzay Bilim ve Teknoloji Üniversitesinde düzenlenen etkinlikte İran Devrim Muhafızları Havacılık ve Uzay Kuvvetleri tarafından geliştirilen füze sistemlerini inceledi. Etkinlik sırasında Devrim Muhafızları Havacılık ve Uzay Kuvvetleri tarafından geliştirme faaliyetleri devam eden Fattah-2 isimli hipersonik füze ilk kez görüntülendi. Devrim muhafızları geçtiğimiz haziran ayında 13 Mach (yaklaşık 16.000 km/saat) hıza ulaşabildiği iddia edilen Fattah-1 isimli bir başka hipersonik füzeyi tanıtmıştı.

Fattah 2

Fattah-1 füzesinin 1. kademe roket motorunu kullandığı düşünülen Fattah-2’nin 2. kademesinde ise hipersonik bir seyir füzesi veya hipersonik süzülme aracı olduğu değerlendirilen yeni bir başlık yer alıyor. Sahip olduğu kontrol yüzeyleri ve hareketli motor egzozu sayesinde terminal aşamada hava savunma sistemlerinden kaçmak için agresif manevralar yapabildiği belirtilen ürünün gövde içerisinde sıvı yakıt tankı olduğu değerlendirilen silindirik bir tank bulunuyor. Boyutları sebebiyle oldukça küçük bir faydalı yük kapasitesine sahip olduğu değerlendirilen aracın hangi amaç için kullanılacağı bilinmese de yüksek değere sahip hedefler veya balistik füze savunma sistemlerini devre dışı bırakmak için kullanılabileceği düşünülüyor. İranlı yetkililer tarafından atmosfer içi ve dışında yüksek manevra yeteneğine sahip olduğu belirtilen aracın düşük irtifalarda dahi 10 Mach (yaklaşık 12.250 km/saat) hıza ulaşabildiği iddia ediliyor.

Fattah

Sahip olduğu çok sayıda balistik füze kapasitesi ile ciddi bir asimetrik tehdit oluşturan İran bu gücünü korumak ve daha da geliştirmek için önemli adımlar atıyor.

Editör : Oğuzhan Karakuş

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.