İran yeni savaş gemisini Hazar Denizi’ne indirdi 

İran, Hazar Denizi’ndeki savaş gemisi sayısını altı adede çıkardı!

Adını İran’ın kuzeyinde bulunan Deylaman dağlık bölgesinden alan 1.400 tonluk korvet, 95 metre uzunluğa ve 11 metre genişliğe sahip. Gemi, 30 knot (56 km) hızla suda seyir gerçekleştirebiliyor. 

İran devlet ajansındaki bilgilere göre Deylaman korveti aralarında gemiler, dronlar, helikopterler, denizaltılar ve uçakların da bulunduğu 100’den fazla hedefi aynı anda tespit edebilme kabiliyeti taşıyor.iran day2

İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Hossein Bagheri, Deylaman’ın hizmete alım töreninde, Hazar’ı “barış ve dostluk denizi” olarak nitelendirerek, İran’ın buradaki deniz gücünün “barışa ve ticari filoların güvenliğine” hizmet edeceğini söyledi.

Deylaman korveti, İran’ın Rusya, Azerbaycan, Kazakistan ve Türkmenistan tarafından paylaşılan, dünyanın en büyük iç su kütlesi olan Hazar Denizi’nde hizmete aldığı altıncı savaş gemisi.

İran, Hazar Denizi’nde genellikle askeri liman ziyaretleri aracılığıyla Rusya ve Azerbaycan ile ilişkilerini güçlendirirken, son yıllarda artan gerilime bağlı olarak Azerbaycan’a yönelik liman ziyaretlerini askıya aldığı gözlemleniyor.

İran’ın Hazar Deniz’inde toplam üç askeri deniz üssü bulunuyor. Rusya, Hazar’daki en büyük deniz gücünü barındıran ülke iken, İran 1960’lı yılların sonlarından itibaren bölgede varlığını sürdürmeye çalışmış, 1990’lı yıllardan itibaren ise gücünü artırmıştır.

Editör : Beytullah Usta

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.