İran’daki nükleer tesis patlamasında ”İsrail” şüphesi

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/2Xw23MaF9RtJA0XDMpKqlZ” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

İran’ın Isfahan kenti yakınlarındaki Natanz nükleer tesisinde yaşanan kazanın nasıl gerçekleştiği hala çözülebilmiş değil.

The New York Times’ın ABD’li istihbarat yetkililerine dayandırdığı rapora göre, Pazar günü Natanz nükleer tesisinde yaşanan kazada İsrail’in doğrudan rolü bulunduğu belirtilirken olayla ilgili ayrıntıların henüz net olmadığı da ifade edildi.

İsrail’den Kanal 13 ise kazanın siber saldırı ile yaşanmadığını ve nükleer tesisin içerisinde meydana gelen bir patlamanın elektrik kesintisine neden olduğunu bildirdi. Haberin devamında ABD’li yetkililerin gayriresmi kanallar aracılığı ile İsrail’deki üst düzey yetkililer ile temasa geçerek durum hakkında bilgi aldıkları belirtildi.

Kazanın verdiği hasarın ise İranlı yetkililerin açıklamalarından çok daha fazla olduğu da bildirildi. Buna göre kaza, yeraltında gerçekleşen ve santrifüjleri besleyen bağımsız, dahili güç sistemini tamamen yok eden büyük bir patlamadan kaynaklandı. Patlamanın santrifüjleri çalışılamaz hale getirdiği ve İran’ın uranyum zenginleştirme sürecinin normale dönmesi için 9 ay süreceği aktarıldı.

İsrail Başbakanı Netanyahu, ”İran’ın silahlanmasına karşı mücadele etmek bizim en öncelikli işimiz ve bugün ele geçirdiğimiz fırsatı ileride bulamayabiliriz.” ifadelerini kullanmıştı.

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Salihi, İsfahan eyaletindeki Natanz Nükleer Tesisi’nde meydana gelen kazanın “terör eylemi” olduğunu duyurdu. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, ”Natanz’daki olay insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur. İran, doğru zamanda ve doğru yerde siyonist rejimden bunun intikamını alacaktır.” diyerek, tesis içerisindeki IR-1 santrifüjlerinin hasar aldığını doğruladı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.