İran’dan 28 ülkedeki Mossad ajanlarına karşı hamle

İran’dan Mossad’a karşı hamle!

İran İstihbarat Bakanlığı, dünya çapında 28 ülkede Mossad ajanlarının tespit edilmesiyle sonuçlanan bir operasyon gerçekleştirdiğini açıkladı.

Bakanlığın resmi internet sitesine yüklenen açıklamada, “İsrail işgal rejiminin casus örgütlerine karşı gerçekleştirilen en büyük çok aşamalı istihbarat ve karşı istihbarat operasyonunun ardından, onlar hakkında benzeri görülmemiş bilgiler elde edildi ve derhal kullanıma sunuldu.” ifadesine yer verildi.

Edinilen bilgiler sayesinde 28 ülkede Mossad bağlantılı onlarca ajanın tespit edildiği iddia edilirken, Bakanlık ayrıca İsrail’deki “gizli askeri tesisler, silah fabrikaları ve stratejik sivil altyapıya ilişkin veriler” elde edildiğini de bildirdi.

IRAN MOIS

Resmi açıklamada, Tahran ve İran’ın çeşitli vilayetlerinde çok sayıda casusun tespit edildiği belirtirken, tespit edilenlerin ya adalet önüne çıkarıldığı ya da İran özel servislerinin kontrolüne alındığı açıklandı.

İran vatandaşlığına sahip olan ve yurt dışında ikamet eden İsrail ajanları konusunda İstihbarat Bakanlığı ile ilgili ülke istihbarat teşkilatları arasındaki iş birliği düzeyine göre ele alınacağı açıklanmakla beraber, İran’ın istihbarat alışverişinde bulunduğu tüm ülkelere kendi topraklarında faaliyet gösteren aktif ajanlara ilişkin temel verilerin sağlandığı bildirildi.

İran İstihbarat Bakanlığı, İsrailli ajanların tespit edildiği ülkeleri ve tam sayısını belirtmezken söz konusu soruşturmanın halen devam ettiği belirtildi.

mossad

Belgede belirtilen bilgilere göre İsrail istihbarat servislerinin, bireyler hakkında gerekli bilgileri toplamak ve ardından onları Mossad’a iletmek için siber çalışmalar yürüttüğü, aynı zamanda sosyal medyayı ve işe alım web sitelerini aktif olarak kullandığı açıklandı.

29 Ocak’ta İran’da dört kişi, İsrail adına casusluk yapmak ve ulusal güvenliği baltalamak amacıyla terör örgütü oluşturmak suçlamasıyla idam edilmişti. Mehr haber ajansı, bu kişilerin de Mossad tarafından Komala örgütünün (İran’da terör örgütü olarak nitelendirilen İran Komünist Partisi’nin uzantısı) üst düzey bir üyesi aracılığıyla işe alındığını iddia etti.

Editör : Murat Emre Eygün

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.