İran’ın güneyinde bombalı saldırı

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/5S61SCN7Epoim3OpHk9yej” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Son aylarda İran’daki etnik silahlı grupların güvenlik güçlerine yönelik saldırıları artış göstermiş durumda.

Fars News’in internet sitesinde yer alan habere göre, bugün sabah saatlerinde ülkenin güneydoğusunda yer alan ve halkının genelini Sünni Müslümanların oluşturduğu Sistan-Belucistan eyaletinin Seravan kentinde İran Devrim Muhafızları’na yönelik bombalı saldırı gerçekleştirildi. Saldırıda 1 sivilin hayatını kaybettiği ve  3 kişinin de yaralandığı açıklandı.

İran Devrim Muhafızları karargahından yapılan açıklamada, saldırıdan bölgedeki etnik silahlı grupları sorumlu tutulurken incelemelerin devam ettiği belirtildi.

Mart ayının başında Seravan kentinde Devrim Muhafızları’nın akaryakıt taşıyıcılarına ateş açması ve 1 kişinin hayatını kaybetmesi sonucu eyalatin tamamında gösteriler başlamış ve BM raporuna göre 23 gösterici güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu hayatını kaybetmişti. 3 Mart’ta ise bölgedeki en güçlü etnik silahlı grup olan Ceyşül Adl, İran Devrim Muhafızları’nın mühendislik birimine yönelik silahlı saldırı gerçekleştirmiş ve bu saldırıda 5 Devrim Muhafızı öldürülmüştü.

İran İstihbarat Bakanlığı şubat ayında Irak sınırı yakınlarında terör saldırısının engellendiğini duyurdu.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.