İranlı milisler, Suriye’de çok sayıda "füze rampaları" kurdu

İran destekli milislerin Suriye’de füze rampaları kurmaları, bölgede yeni bir hareketliliğin yaşanacağının sinyallerini veriyor.

Şarkul Avsat’ın haberinde yer alan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin 1 Mayıs’ta verdiği bilgilere göre, İran destekli milisler Uluslararası Koalisyon ve SDG’nin kontrolünde bulunan Fırat’ın doğusunda kalan yerlere yöneltilmiş füze fırlatma rampaları kurdu.

Deyrizor kırsalında yer alan el-Meyadin’e yakın olan el-Batin Sıradağları’nda İran yapımı karadan karaya füzeler için 13 rampa kurulduğu belirtildi.

SOHR’un verdiği diğer bilgiler arasında, milislerin Havi el-Meyadin bölgesinde bir hayvan çiftliğine 9 füze rampası kurdu. Bu füze rampalarının tamamı ise Fırat’ın doğusuna, nehrin diğer yakasına ve en yakın önemli nokta olan el-Ömer Petrol Sahası’na çevrili bir şekilde kuruldu.

SOHR tarafından yapılan açıklamada, İran’ın füze rampalarını neden kurduğuna dair teyit edilmiş bir bilgi olmadığı aktarıldı. 

Deyrizor’un doğusunda bulunan el-Meyadin’den bazı kaynaklar ise, İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun (DMO) 21 Nisan’da el-Meyadin yakınlarında bulunan eski er-Rahba Kalesi’nin alt katlarındaki silah deposundan İran menşeli füzeleri çıkarttıklarını belirtti.

Bu füzelerin sebze-meyve taşıyan ticari bir kamyona yüklenerek el- Meyadin-Deyrizor otoyolu üzerinden İranlı milislerin nüfuz alanına, Rakka’nın doğu kırsalına doğru götürüldüğü ifade edildi.

Bu gelişmenin Rusya’nın -Deyrizor ve Rakka arasındaki idari sınır olan- Madan Atik beldesindeki hareketliliğiyle aynı döneme gelmesi dikkat çekti.

SOHR iki gün önce de bir SİHA’nın, Suriye-Irak sınırına 11 kilometre uzaklıkta bulunan Elbukemal şehrinin kuzeybatısındaki Siyal beldesinde İran destekli milislerin liderinin evini ve bir aracı hedef aldığını açıklamıştı. Saldırıda Suriyeli olmayan milis lider öldürülmüş, 5 milis de yaralanmıştı.

Yine SOHR’un aktardığı bilgiler arasında 22 Mart’ta menşei belirlenemeyen SİHA’ların Suriye-Irak sınırında Deyrizor kırsalında Elbukemal çölündeki petrol kuyularını hedef aldığı yer alıyor. Bu petrol kuyularının, DEAŞ’ın yok ettiği ve İran destekli milisler tarafından onarıldığı biliniyor.
 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.