İslamabad’da Jamnu Keşmir’in demografik yapısı üzerine konferans düzenlendi

İslamabad Çatışma Çözümleri Enstitüsü (IICR) tarafından düzenlenen konferansta BJB’nin Keşmir politikaları uluslararası hukuk çerçevesinde değerlendirildi. 

Azad Keşmir Cumhurbaşkanı Serdar Mesut Han, Korgeneral Ahmet Suhaib ve Altaf Hüseyin Wani gibi isimlerin katıldığı konferansta, BJP’nin Müslümanlara karşı politik bakışının altyapısını oluşturan Hindutva ideolojisi ile Keşmir’in özerk statüsünün kaldırılmasının gerekçeleri ve meydana getirdiği meseleler üzerinde duruldu. 

Hindistan anayasasına göre Keşmir’den Keşmirli olmayanların toprak alması yasaktı; fakat BJP bu yasayı tartışmalı bir şekilde yürürlükten kaldırdı ve Keşmir’in Müslüman çoğunluklu yapısını eritmeye yönelik adımlar atmaya başladı.

Cumhurbaşkanı Serdar Mesut Han, ilgili yasanın kaldırılmasının ardından bölgenin demografik bir suikasta maruz kaldığını belirtti. Mesut Han, emsaline rastlanmayacak bu nüfus dönüştürme projesi kapsamında sadece geçen yıl Nisan ve Aralık ayları arasında 3,2 milyon Hindunun bölgeye yerleşmesine izin verildiği ve tüm Hindu yatırımlarının Keşmir’e yöneltildiği değerlendirmelerinde bulundu.

Mesut Han ayrıca “Hint kaynaklarına göre Keşmir nüfusun yüzde 68’i Müslümanlardan oluşuyor ve BJP Keşmir’de mevcut yapıyı değiştirerek Hindu egemen bir bölge haline dönüştürmek için çabalıyor.” dedi. Han, BJP’nin bu demografik çalışmalarından uluslararası mahkemelerin, forumların ve enstitülerin haberdar edilmesi gerektiğini söylerken buralardan gelecek raporların, sonuçların tezlerini kuvvetlendireceğini de iddia etti. 

Hindistan, İsrail’i Keşmir’de taklit ediyor

Diğer konuşmacılar da Hindistan’ın Keşmir politikası ile İsrail’in Filistin politikası arasındaki benzerliğe dikkat çektiler. Hindistan’ın İsrail ile olan yakın ilişkisinden hareketle İsrail’in Filistin politikasının adeta kopyalanıp Keşmir’e getirildiğini söylediler.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.