İşlemci devi Intel şok etti!

Kısa bir süre önce 10. nesil işlemci ailesini alıcılarla buluşturan ABD’li şirket, son olarak 10. nesil vPro İşlemci Serisi’nin müjdesini vermişti. Ancak şirketin 7nm üretimleriyle ilgili parlak gelişmeler olmuyor. Şirketin erteleme ilanı, beklentilerin boşa çıkmasını sağladı. Şirket 2020 çeyrek sonuçlarını açıklamak için düzenlediği basın açıklamasında, 7nm üretiminin gecikeceğini bildirdi. 

Intel gecikmeleriyle ünlü

Intel’in mimari değişim sürecinin biraz daha zaman alması bekleniyor. Bundan önce de kullanıcılar, 10nm çiplerin uzun süreli gecikmesine şahit olmuştu. Şimdi de 7nm üretiminin ertelenmesi kullanıcılara o zamanları hatırlattı. 

7nm İşlemciler 2022’de kullanıcılarla buluşacak

Normalde işlemcilerin piyasaya sürülme tarihi 2021 olarak belirlenmişti ancak gecikmeyle bu tarih 2022 oldu. Dahası, kesin olmamakla beraber, piyasaya çıkma işleminin 2023 yılı olması bile ihtimaller arasında bulunuyor. 

Rakiplerini sevindirdi

Intel’in bu gecikmesi rakipler arasında geri plana düşmesini sağlayacak. Örneğin yine bir üretim şirketi olan AMD, halihazırda 7nm değerinde işlemciler üretiyor ve şirketin mevcut 5nm işlemci üretme planı var. Diğer yandan Apple ve Huawei’in 5nm mobil işlemci üretimlerine 2020 sonunda başlayacağı tahmin ediliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.