İşletmeler "deepfake" tehdidine karşı hazır değil

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed/episode/3bspTP6WX4n1k9j5H8IJVP” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Yapılan bir ankete göre işletmelerin ezici bir çoğunluğu, deepfake’ler gibi manipüle edilmiş çevrimiçi içerik ve medya unsurlarının, onlar için ciddi bir güvenlik riski oluşturduğunu söylüyor. Ancak yine anketlere göre işletmelerin çoğu, bu tehditten sakınmak için etkili bir adım atmıyor.

Tech Radar tarafından yapılan habere göre 2021’in başlarında FBI siber güvenlik departmanı, deepfake’lerin, işletmeleri de içine alacak şekilde toplum mühendisliği saldırılarının hepsinde kullanılabilecek kritik bir tehdit olduğu yönünde uyarıda bulundu.

Ayrıca veri doğrulama üzerine çalışan Attestiv isimli kuruluşun yaptığı anket, işletmelerin hazır olma oranlarını ortaya çıkardı. Buna göre tehlikelerin farkında olmalarına rağmen işletmelerin yüzde 46’sı, büyüyen tehditle başa çıkma planlarının olmadığını aktardı. 

Ayrıca ankete katılanların yüzde 80’inden fazlası, manipüle edilmiş medyanın, kuruluşları için tehdit oluşturduğunu söyledi. Ancak bu söylense de katılanların yüzde 30’undan azı deepfake saldırılarını azaltmak için önlem aldığını bildirdi. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.