İsmail Demir: Özgür Projesi ile elde edilen kabiliyetler MMU’da kullanılacak

AESA Radarı’nın Akıncı ve F-16’ya entegrasyonuyla ilgili yeni gelişmelerin yaşanacağını müjdeleyen İsmail Demir’den yeni açıklamalar geldi. 

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, ASELSAN’ın Gölbaşı yerleşkesindeki F-16 savaş uçaklarının modernizasyonunu içeren ’Özgür’ Projesi’ne ilişkin incelemede bulundu.

İsmail Demir F-16’ların modernizasyonuna ilişkin yaptığı açıklamada, F-16’ların Özgür Projesi kapsamında ileri seviye modernize edilip Türk Hava Kuvvetleri’nin hizmetine sunulacağını şu sözlerle ifade etti:

“F-16larımızın çeşitli modelleri var. İlk modellerinden başlamak üzere bu uygulama şu anda hayata geçiriliyor olacak. Adım adım F-16’larımız çok daha ileri kabiliyetlere sahip, modernize olmuş şekilde Hava Kuvvetleri’mizin hizmetine devam edecekler.”

ASELSAN ve TUSAŞ’ın öncülüğünde yürütülen Özgür Projesi’nin meyvelerini görmek ve bundan sonraki çalışmaların takvimi ile ilgili yol haritasını paylaşmak adına görüşmelerin yapıldığına işaret eden İsmail Demir şunları söyledi:

“TUSAŞ ve ASELSAN öncülüğünde savunma sanayii sektörümüzün oyuncularının bütün kabiliyetleri ile iştirak ettiği bir projeden bahsediyoruz. ’Gözümüz yükseklerde’ diyoruz. İstiklal ve istikbal mücadelesinden bahsediyoruz. Malumuz, bugün Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürkün vefat yıl dönümü. Onun da işaret ettiği gibi ‘İstikbal göklerdedir’ lafını biz ‘İstikbal ve istiklal mücadelesinde de göklere hakimiyet önemlidir.”

“Dünyada en ileri ölçülerde uygulanan radarlara muadil bir radar geliştirme projesi”

İsmail Demir Özgür Projesi ile bir dizi ürünün millileştirilmesi ve milli silahların kullanılmasının mümkün olacağını söyleyerek “Bunun anlamı gayet geniş. Son derece modern bir radar. Şu anda dünyada en ileri ölçülerde uygulanan radarlara muadil bir radar geliştirme projesi. Üzerine koyduğumuz, kokpitteki aksamların tamamen dijitalleştirilmesi ve bir dizi ürünün millileştirilerek artık tamamen Türk sistemlerinin üzerine entegre edilebileceği, milli silahlarımızın kullanılabileceği bir uçaktan bahsediyor olacağız.” dedi. 

“Burada kazandığımız her türlü kabiliyeti MMU’da kullanacağız”

Demir açıklamasının devamında “yapılan çalışmaların Milli Muharip Uçak için de temel oluşturacağını” dile getirdi:

“Tabi bu aşamada yapılan çalışmalar MMU yolculuğumuzun temel taşlarını da teşkil ediyor. Biz MMU çalışmalarına sıfırdan başlamadık. Bütün bu çalışmalar, işte oraya giden yolda atılan adımlardır. Burada kazandığımız her türlü kabiliyetin bir adım daha ötesini MMU’da kullanıyor olacağız. F-16’larımızın çeşitli modelleri var. İlk modellerinden başlamak üzere bu uygulama şu anda hayata geçiriliyor olacak. Adım adım F-16’larımız çok daha ileri kabiliyetlere sahip, modernize olmuş şekilde Hava Kuvvetleri’mizin hizmetine devam edecekler.”

“Özgür Projesi kapsamında geliştirilen radarlar ilk olarak Akıncı’da kullanılacak”

İsmail Demir son olarak Özgür Projesi ile geliştirilen radarların ilk olarak ’Akıncı’ silahlı insanız hava aracında kullanılacağını şu sözlerle ifade etti:

“Bugün gördüğümüz ‘Aktif Faz Dizinli Radar’ dediğimiz (AESA) radarımızın da aslında ilk uygulamasını da insansız sistemlere yani ’Akıncı’mıza çok kısa sürede takacağız. Daha sonra da F-16’larımıza, daha sonra diğer modellerinde ve MMU’da da bu tür radarı ve ilgili elektronik sistemleri göreceğiz. Bu, önemli bir kabiliyet artışı anlamına geliyor. Türkiye’nin hava gücünü, hava-yer, hava-hava mücadelelerindeki etkinliğini çok daha artıracak sistemlerle devrede olacağız inşallah.”

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.