İsmail Demir: SİPER 2023’te envantere girecek

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/2BW6N0rJoQGwMaG3bIe1Mp” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Türkiye’nin katmanlı hava savunma sistemine geçişinde önemli rol oynayacak olan SİPER Hava ve Füze Savunma Sistemi ile ilgili Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’den önemli açıklamalar geldi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, SİPER Hava Savunma Füze Sistemi’nin 2023 yılı içerisinde envantere gireceğini açıkladı.

Konuyla ilgili olarak Savunma Sanayii Başkanı Demir tarafından Sabah’a yapılan açıklamada, “HİSAR-A’yı HİSAR-A+ yaptık, HİSAR-O’yu HİSAR-O+ yaptık. Türkiye’nin yerli ve milli uzun menzilli bölge hava ve füze savunma sistemi olan SİPER’e giden yolda ara ürün çıkarttık. SİPER, HİSAR-A ile HİSAR-O sistemlerinde de olduğu gibi dikey atış esnasında azami etkinlik sağlayan çift darbeli motora ve Aktif Radar Arayıcı ile Görüntüleyici Kızılötesi Arayıcı başlığa sahip olacak. Bu bir yolculuk. SİPER 2023’te envantere girecek.” ifadelerine yer verildi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı Hava Savunma ve Uzay Daire Başkanı Serhat Gençoğlu da Eskişehir Savunma Sanayii Konferansı’nda Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi SİPER‘in batarya yapısını ilk kez paylaşmıştı.

Serhat Gençoğlu’nun paylaştığı görselde SİPER Hava Savunma Sistemi’nin filo yerleşimi anlatılmıştı.

Öncesinde sadece hava soluyan hedeflere karşı kullanılacağı söylenen SİPER Hava Savunma Sistemi son yapılan güncelleme ile antibalistik savunma sistemi özelliklerini de barındıracak.

Denizden hava savunma

SİPER Yüksek İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi geliştirme çalışmaları; ASELSAN, ROKETSAN ve TÜBİTAK-SAGE tarafından gerçekleştiriliyor. SİPER Hava Savunma Sistemi, HİSAR-A ile HİSAR-O sistemlerinde de olduğu gibi dikey atış yeteneğine, dikey atış esnasında azami etkinlik sağlayan çift darbeli motora ve Aktif Radar Arayıcı (RF) ile Görüntüleyici Kızılötesi Arayıcı (IIR) başlığa sahip olacak. 100 km+ menzile sahip olacak SİPER, dikey atım yeteneği sayesinde kara platformlarına ek olarak deniz platformlarında da kullanılabilecek. Deniz platformlarında kullanılabilecek SİPER Hava ve Füze Savunma Sistemi sayesinde Türkiye, savunmasını sınırlarının ötesinden başlatabilecek.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.