İsmail Demir: Veriye hükmeden, tüm unsurlara hükmeder

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 2021-2022 Eğitim ve Öğretim Yılı Açılış Programı’na katıldı.

Programda gençlere hitap eden Demir, siber alan başta olmak üzere güvenlik konusunda kritik alanlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“Veriye hükmeden, tüm unsurlara hükmeder”

Konuşmasına siber güvenliğin önemine dikkat çekerek başlayan Demir, “Bugünün dünyasında teknolojiye ve veriye hükmeden, veriyi dijital ortamda üreten, kullanan ve saklayan tüm unsurlara da hükmedebilmektedir. Bu çerçevede güvenlik kavramının anlamı da dijitalleşmeyle birlikte büyük ölçüde değişmiştir. Günümüzde fiziki güvenliğin siber güvenlikle, yerli yazılımlarla, yapay zekâyla ve dijital sanayiiyle tahkim edilmesi zorunlu hale gelmiştir. Savaşlar, mücadeleler artık büyük oranda konvansiyonel silahlarla değil siber silahlarla ya da konvansiyonel yöntemlerin dijital yapılarla güçlendirilmesiyle gerçekleşmektedir.

Siber saldırılar, kilometrelerce uzaktan ve hatta atmosfer dışından sistemleri çalışamaz hale getirme, kişisel bilgilerin çalınması, dijital ve fiziksel riskleri etkisiz kılabilme, şehirleri elektriksiz, susuz bırakabilme ve sahte belgelerle itibar kayıpları yaşatabilme gibi çok çeşitli hasarlara sebep olabilmektedir. Ülkemizin sahip olduğu verileri ve ürettiği bilgileri; sınırlarımızı, vatanımızı koruduğumuz gibi korumazsak geleceğe güvenle bakamayız.” ifadelerini kullandı.

“Kısıtlı kaynaklarımızı ve vaktimizi en verimli şekilde kullanmak için yerli siber güvenlik firmalarını bir araya topladık”

Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi’nin kuruluş amaçlarından bahseden İsmail Demir, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

“Bizler ülkemizde siber güvenlik alanında ciddi bir potansiyel olduğunu biliyoruz. Bunun altyapı çalışmalarını ve olası çıktılarını hesaplayarak bir proje başlatmaya karar verdik. Başkanlığımız himayelerinde ülkemizdeki yerli ve milli siber güvenlik ekosisteminin gelişmesine katkı sağlamak amacıyla ‘Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi’ni kurduk. Kısıtlı kaynaklarımızı ve vaktimizi en verimli şekilde kullanmak için yerli siber güvenlik firmalarını bir araya topladık. Buradaki amacımız, siber güvenlik alanında ülkemizdeki yabancı egemenliğini kırmak ve yerli siber güvenlik eko sistemini oluşturmaktı. Şu an kümelenmemiz 192 üyesiyle sektörü bir araya getirmek, yurt içi ve dışı satış hacimlerini artırmak, ortak projeler yapmak, yerli insan kaynağı yetiştirmek ve sektörel kapasiteyi artırmak için ciddi gayret sarf etmektedir. 

Bu gayretlerin karşılığını fazlasıyla almaya başladığımızı söyleyebilirim. Bu ve buna benzer ülkemize faydası dokunacak tüm savunma projeleri bizim ilgi ve çalışma alanımızdır. Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi sektörün gelişimini inovatif ürünlerin ve firmaların çıkmasıyla doğru orantılı görmüş ve kurulduğu tarihten bu yana girişimcilik faaliyetlerine sayısız destekler vermiştir. Girişimcilik yarışmalarında dereceye girenleri yurt içi ve yurt dışı fuarlara götürmüş, pazarlama faaliyetlerine destek vermiştir. Ayrıca kümelenme son olarak Teknopark İstanbul bünyesinde kurulan şuan içerisinde bulunduğumuz Türkiye’nin ilk siber güvenlik kuluçka merkezine tam destek vererek üyelerinin ve yeni girişimlerin merkezin imkânlarından faydalanmaları için özel çalışmalar yapmıştır. Teknopark İstanbul yönetimi ile koordineli iş birliği içinde olan kümelenme bu merkezin girişimler için cazibe merkezi haline gelmesine destek olmaktadır. Bu binamızın bir katını komple siber güvenliğe ayıracağız, şu anda çalışmaları sürüyor. Önümüzdeki aylarda Dijital Dönüşüm Ofisi ile bir hızlandırma programı, Sakarya Üniversitesi ile Scada özelinde bir Hackathon ve Teknopark İstanbul ile 3. Fikir yarışmasını organize edecek kümelenme tüm imkânları ile girişimcilerin arkasında yer almaktadır.”

“En büyük itici gücümüz siz, gençlersiniz”

Gençlere yönelik çalışmalardan bahseden Demir, sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi’nin en temel hedeflerinden biri; yetkin insan kaynağını bulmak, yetiştirmek ve ihtiyaç duyulan kurumlarda pozisyonlanmalarına yardımcı olmaktır. 7 / 10 Bu hedef doğrultusunda ülkemizde bulunan üniversitelerde 50 siber güvenlik öğrenci kulübünün kurulmasına öncülük etmiş ve bu sayede eğitim hizmetlerini ücretsiz olarak ülkemizin gençlerine sunmuştur, sunmaya devam etmektedir. Bizler yeni teknolojilerin geliştirilmesi ve dünyadaki trendleri takip ederek geleceğin teknolojilerini üretebilmek için var gücümüzle çalışıyoruz.

Bu çalışmalardaki en büyük itici gücümüz siz gençlersiniz. 2020 yılında eğitim öğretim hayatına başlayan Türkiye’nin ilk Siber Güvenlik Lisesi olan Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizin ülkemizin geleceği adına çok önemli işlere imza atacağına olan inancım tamdır. Siber Lisemizde öğrenciler sızma testi, adli bilişim, yapay zeka ve siber tatbikat laboratuvarlarında eğitim alacaklar. 8 / 10 Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi tarafından da eğitimleri desteklenen Siber Lisemiz için, Küme üyesi firmaların katkılarıyla eğitimler, mentorluk programları ve yarışmalar düzenlenecektir.”

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.