İsmail Demir’den Jandarma’nın modüler üs bölgelerine ziyaret

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı (SSB) Prof. Dr. İsmail Demir, Şırnak ve Şanlıurfa’da Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlı birlikleri ve modüler üs bölgelerini ziyaret etti. 

SSB Başkanı İsmail Demir, beraberindeki Jandarma Genel Komutanlığı ve SSB heyeti tarafından gerçekleştirilen ziyaret kapsamında Jandarma Genel Komutanlığı için planlanan, kurulumları devam eden ve kullanımda olan üs bölgeleri ile güvenlik kuleleri ziyaret edildi. 

Birliklerin alan kontrolü, bekâ, keşif-gözetleme ve harekât yeteneklerine önemli katkılar sağlayan modüler üs bölgelerinde; savunma sanayiimizin geliştirdiği silah sistemleri, İHASAVAR’lar, radar sistemleri, karıştırma, keşif-gözetleme, kamera, sensör, yazılım sistemleri yerinde incelendi. 

Jandarma Genel Komutanlığı İHAS Birliği de ziyaret edilerek, birliklerimizce icra edilen harekâtın en önemli kuvvet çarpanlarından biri olan Bayraktar TB2 İnsanız Hava Araçları ve Yer Kontrol İstasyonları yerinde görüldü.

SSB Başkanı Demir, burada yaptığı açıklamada şunları kaydetti: 

“Ziyaretlerimizde Jandarma Genel Komutanlığı’nca terörle mücadele harekât bölgelerinde icra edilen faaliyetler hakkında bilgi aldık, savunma sanayiimizin geliştirdiği ve ürettiği sistemleri yerinde inceledik, kullanıcı personel ile görüşmeler yaparak sistemlerin kullanılmasında ortaya çıkan hususları, geri bildirimleri ve geliştirilmesine ihtiyaç duyulan konuları görüşerek istişarelerde bulunduk. Ziyaret süresince, terörle mücadele harekâtını kahramanca sürdüren birliklerimizin azmi, gayreti ve iradesi sayesinde gelinen aşamayı yerinde gördük.  
Bu önemli temaslarımız için İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’ya, başta Jandarma Genel Komutanımız Org. Arif Çetin olmak üzere bütün Jandarma teşkilatımıza teşekkür ediyorum. Tüm devlet kurumlarımızın gösterdiği dayanışma ve gayret birliğinin sonuçları memnuniyet vericidir. Bu kapsamda yerli savunma sanayiimizin icra edilen faaliyetlere olan katkısı bizler için ayrı bir gurur kaynağıdır. Geliştirdiğimiz projeler, ürettiğimiz yerli ve milli sistemlerle güvenlik güçlerimizin sahada gücüne güç katmaya devam edeceğiz.”   
 
Ziyarette ayrıca, Jandarma Genel Komutanlığı birliklerince operasyonlarda yoğun bir şekilde kullanılmakta olan, yerli üretim personel koruyucu teçhizatı, tüfek ve keskin nişancı silahları, optik sistemler, mağara operasyonlarına yönelik ekipman, yerli mikro İHA ve insansız kara araçları incelendi, Jandarma Komando timlerince icra edilen tatbikat izlenerek sistemlerin kullanımları hakkında ve elde edilen tecrübelere yönelik bilgiler alındı. 

Üs bölgeleri ile üst karargâh arasında veri aktarımı ve canlı görüntü izleme yeteneği sağlayan komuta kontrol sistemleri denemeleri icra edildi

Ziyaret kapsamında ayrıca SSB tarafından yürütülen projelerden; küresel konumlama sistemlerine alternatif bir navigasyon sistemi olarak geliştirilen TRNAV bölgesel navigasyon sisteminin saha çalışmaları izlendi, ziyaret süresince helikopterle yapılan intikallerde Helikopter Engel Takip Sistemi uygulaması takip edildi. 

Birliklerimiz tarafından terörle mücadele operasyonlarında yoğun bir şekilde kullanılmakta olan taktik tekerlekli zırhlı araçlar, bu araçlar üzerinde bulunan uzaktan komutalı silah sistemleri, otomatik havan sistemi ile elle yapılmış patlayıcılar ve insansız hava araçlarına karşı kullanılmakta olan karıştırma teçhizatı tanıtımları yapıldı, kullanıcı personelden geliştirilen ürünlere ilişkin geri bildirimler alındı. 
Devam eden diğer proje çalışmaları kapsamında, muhabere sistemleri, haberleşme cihazları, jandarma akıllı devriye uygulamaları, İHA önleme sistemleri hakkında kullanıcı personel ile istişarelerde bulunuldu.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.