İsmail Demir’den yarışmacı gençlere anlamlı destek

Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST kapsamında Roketsan yürütücülüğünde gerçekleştirilen Roket Yarışması heyecanı başladı. Elemeleri geçerek finale ulaşmayı başaran 81 takım 10 Ağustos’a kadar Aksaray Atış Alanı’nda yeteneklerini sergiliyor.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, Roketsan Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Faruk Yiğit ve Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci de 4 Ağustos’ta atış sahasını ziyaret ederek gençlerin final heyecanına ortak oldu.

Dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST, bu yıl 30 Ağustos – 4 Eylül tarihleri arasında Samsun Çarşamba Havalimanı’nda gerçekleştirilecek. TEKNOFEST 2022 için geri sayım sürerken festival kapsamında Roket Yarışması heyecanı da başladı. Öğrencilerin havacılık ve uzay teknolojileri alanlarına ilgilerini artırmak ve bu alandaki kabiliyetlerini geliştirmek üzere düzenlenen Roket Yarışması’na bu yıl 455 takım başvurdu, bunlardan 81’i finale ulaşmayı başardı. Bu takımların kıyasıya mücadele ettiği final etabı 01-10 Ağustos 2022 tarihleri arasında Aksaray Atış Alanı’nda gerçekleştiriliyor.

“Bu küçük adımlar yarının büyük idealleri haline gelecek”

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, Roketsan Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Faruk Yiğit ve Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci de 4 Ağustos’ta Aksaray Atış Alanı’nı ziyaret ederek orta ve yüksek irtifa roket atışlarını izledi. Gençlerle sohbet de eden protokol heyeti burada basın mensuplarına önemli mesajlar verdi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, burada yaptığı açıklamada, “TEKNOFEST olarak büyüyerek devam ediyoruz. Dünyanın bir numaralı festivali haline geldik. Burada festivalin büyüklüğü ve katılımcı sayısı kadar, festivale katılan gençlerimizin heyecanı, enerjisi ve ideallerinin de çok büyük önemi bulunuyor. Festival kapsamında aşılanan ideallerin ileride büyük meyveler vereceğine eminiz. Bu heyecanı, coşkuyu ve verilen gayretleri gördüğümüzde, gelecek yıllarda bugünün kıymetinin çok daha iyi anlaşılacağına daha da emin oluyoruz. Gençlerimizin sarf ettiği bu gayretler küçük adımlar gibi görünse de buradaki tecrübeler sayesinde ileride çok büyük işler yapacaklarına inanıyoruz. Bizler burada Roket atışlarının takip ve veri alımını sağlamak üzere gençlere radar desteğini sunduk. Hepsinin bugüne gelene kadarki yaptıkları gayretleri çok kıymetli. Kendilerinin ilerideki hayatlarında gerçekleştirdiği başarıları bizler de takip edeceğiz. Bu önemi kendileri farkındalar, biz de farkındayız.” ifadelerini kullandı.

“Gençleri roket projelerimize dahil ediyor, onlara iş imkanı sunuyoruz”

Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci de TEKNOFEST’in gençlerin kariyerine yönelik önemli bir katkı yaptığına vurgu yaparak, “Burada 5 yıldır giderek büyüyen bir motivasyon ve ivme görüyoruz. Üniversite öğrencilerinden liseli gençlere herkesin enerjilerini sahaya aktardıkları bu ortamda olmak bizleri de oldukça motive ediyor. Burada Roketsan’ın mühendis arkadaşları gençlerle bir araya geliyor ve onların heyecanına ortak oluyor. Aslında onlarla takım arkadaşı haline geliyoruz. Sahadaki bu yetenekli arkadaşlarımızı projelerimizde çalışmak üzere aramıza dahil ediyoruz. Bu da hem onlar için hem de ülkemiz için büyük fırsatlar sunuyor.” dedi. 

Murat İkinci, Roketsan akademisini TEKNOFEST’e katılan genç arkadaşları da dahil edeceklerini belirterek şunları söyledi: “Burada giderek yükselen bir motivasyon ve ivme var.  5 yıl önce ile şu zaman arasında çok ciddi bir fark görülüyor. TEKNOFEST de giderek kurumsallaşıyor ve çok ciddi kitlelere ulaşmaya başladı. Biz de akademimizin kapsamını biraz daha genişletmek istiyoruz. Buraya katılan herkes bu heyecanı ömür boyu yaşıyor. Genç arkadaşlarımız 5-6 ay boyunca çalışmalarını yapıyorlar ve burada birkaç saniyelik bir sürede çalışmalarının sonuçlarını görüyorlar. Roketsan’ın mühendis abileri de onlara destek oluyor ve burada büyük bir sinerji oluşuyor. Başarılı olmak ya da olmamak bir şey değiştirmiyor çünkü bu heyecan gençleri hayatı boyunca etkisi altına alıyor. Roketsan da bütün roket ve füze çalışmalarına bu gençleri de dahil ediyor. Bizler burada yer almaktan ve Roket Yarışması’nın ev sahipliğini yapmaktan son derece gurur duymaktayız. Denizin dibinden uzayın derinliklerine kadar teknoloji hamlesi bizim temel hedefimiz. Ülkemizin bütün alanlarında teknolojiyi kendi üreten, bu teknolojiyi kendi milleti ve devleti için yararlı bir şekilde oluşturmaya, milli ekonomiye dönüştürmeye çalışan bir genç nesli desteklemek Roketsan’ın temel hedefi. Roketsan’ın bütün enerjisi de burada sahada ter döken emek veren bir şeyler yapmaya gayret gösteren genç çocuklarımız. Bunu kazanmak bizim için çok değerli olacak. Roketsan olarak mülakat süreçleriyle personel alan bir kurumken sahada çekirdekten yetişen çocukları görüp, onlara dokunup, onları teknoloji ve kariyer olarak yetiştiren bir noktaya geldik. Yani Roketsan artık proaktif olarak insan kaynağı yetiştirme çabası içerisinde. Stratejik olarak gördüğümüz insan kaynağını liseden hatta ortaokuldan, ilkokuldan başlayarak yetiştirecek, onlara bir gaye ve hedef verecek bir oluşum içerisinde olmaktan dolayı mutlu ve memnunuz.”

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ve Roketsan’ın üst yönetimi açıklamalarının ardından gençlerin heyecanına destek vermek amacıyla roket atışlarını birlikte gerçekleştirdiler.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.