İspanya ve İtalya’dan Ukrayna’ya silah yardımı

24 Şubat sabahından beri devam eden Rusya-Ukrayna savaşında müzakereler kesin sonuç vermiyor ve çatışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

Rusya tarafının lojistik sıkıntılar nedeniyle yüzlerce zırhlı araç ve hava savunma sistemi kaybetmesi, Batılı ülkelerin Ukrayna’ya askeri desteğini artırmasına neden oldu.

Ukrayna’nın Batı’dan aldığı askeri destekle sahada yakaladığı başarıları artırması Rusya tarafının sınır ötesinden balistik füzeler ve seyir füzeleri ile saldırması sonucunu doğurdu.

Rusya’nın hava bombardımanı devam ederken birçok Ukrayna askeri tesisi de hedef haline geldi.

Savaşın ilk gününden beri Ukrayna’nın askeri tesislerini ve savunma sanayii firmalarının üretim tesislerini hedef alan Rusya, bu noktalara yaptığı saldırılarına devam ediyor.

Ukrayna ordusu ise tüm gücüyle direnmeyi ve Rus tarafına ağır kayıplar yaşatmayı sürdürüyor.

Avrupa ülkelerinden Ukrayna’ya destek

Özellikle ABD ve İngiltere devam eden savaşta Ukrayna’ya çok sayıda askeri yardımda bulunurken İtalya ve İspanya da taktik sahada etkili sistemlerini Ukrayna’ya sevk ediyor.

İspanyol El País gazetesinin özel haberine göre İspanyol hükümeti, Ukrayna’ya Leopard 2A4 Ana Muharebe Tankı ve kısa menzilli hava savunma sistemi Aspide’yi yollamayı planlıyor. Sistemlerin sevki için öncelikle Almanya’dan izin alınması gerekiyor.

İspanya’nın yanı sıra İtalya’nın da Ukrayna’ya hibe ettiği sistemler sahada konuşlandırıldı.

Geçtiğimiz haftalarda İtalyan hükümetinin Ukrayna Ordusu’na destek kapsamında İtalyan Ordusu envanterindeki FH70 çekili obüslerinin hibe edilmesini onaylamasının ardından Ukraine Weapons Tracker isimli bir Twitter hesabının paylaştığı görsellerde FH70 obüslerinin Ukrayna Ordusu tarafından konuşlandırıldığı görüldü.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.