İsrail elçiliği yakınlarındaki patlamada ”İran” izi

21 Ocak 2021 tarihinde Hindistan’ın başkenti Delhi’de İsrail Büyükelçiliğine 500 metre mesafade el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu maddi zarar meydana gelmiş ve olayla alakalı Hindistan ve İsrail güvenlik güçleri soruşturma başlatmıştı.

Hindistan Times gazetesinin haberine göre Hindistan terörle mücadele birimleri, saldırının arkasında İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü tarafından desteklenen yerel bir Hint Şii hücresinin olduğunu tespit etti ve saldırıdan sorumlu olduğu düşünülen şüphelilerin listesini hazırladı.

Gazeteye konuşan uzmanlar, İranlıların, ”İran-Hindistan” dostluğuna zarar vermemek için saldırıdaki patlayıcıyı düşük yoğunlukta kullandığını belirtirken yine de bu saldırının İran’ın İsrail’e karşı yürüttüğü asimetrik savaşın bir parçasını olduğunu belirttiler.

Patlama sahasında bulunan mektup, İsrail’in Delhi Büyükelçisi Ron Malka’ya hitaben, geçtiğimiz yıl öldürülen İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve İranlı nükleer bilimci Mohsen Fahrizade’nin intikamı konusunda uyarıda bulunmuştu. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.