İsrail polisi Mescid-i Aksa’da namaz kılan cemaate saldırdı

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed/episode/3kJSkHDl7oWrcu63LYKl1Z” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

İsrail’in son bir aydaki saldırıları bu gece de şiddetini arttırarak devam etti. 

Filistin Kızılay’ının yaptığı açıklamaya göre İsrailli asker ve polisler, Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Harem-i Şerif’te yatsı namazını kılan cemaate, ses bombaları ve plastik mermilerle saldırdı. Saldırıya karşılık veren Filistinliler arasında en az 163 kişi yaralandı.

Harem-i Şerif’in etrafına takviye güç konuşlandıran İsrail yönetimi olayların büyümesine sebebiyet veriyor. Mescid-i Aksa Vakfı Müdürü Şeyh Ömer Kisvani, Harem-i Şerif’te yaşanan olayların durdurulması için İsrail polisinden avlulardan çekilme çağrısı yaptı.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği ise olayların şiddetlendiği bir başka nokta olan Şeyh Cerrah mahallesindeki İsrail saldırısının savaş suçu olarak değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Öte yandan Harem-i Şerif’teki olayları takip eden AA Ortadoğu editörü Turgut Alp Boyraz, İsrail polisinin kullandığı plastik mermiyle vurularak hafif yaralandı. 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında Harem-i Şerif’e yönelik kısıtlamaların da bir an önce son bulmasını gerektiğini vurgulayarak, Filistinlerin ibadet özgürlüğüne saygı beklediklerini dile getirdi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.