İsrail Savunma Bakanı Gantz, Güney Kıbrıs’ta

İsrail, Güney Kıbrıs’ı tatbikat sahası olarak kullanmaya devam ediyor.

İsrail Savunma Bakanı Bennt Gantz resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda Güney Kıbrıs’ta tatbikatın yapıldığı bölgeyi ziyaret ederek, Güney Kıbrıs Genelkurmay Başkanı ile görüştüğünü duyurdu.

Bakan Gantz, ”Bugün, IDF’nin “Ufkun Ötesinde” tatbikatı kapsamında Güney Kıbrıs’taki Genelkurmay Başkanını ziyaret ettim. Ziyaret sırasında Kıbrıs Genelkurmay Başkanı ile görüştüm ve bir durum değerlendirmesine katıldım. Gördüklerimden çok etkilendim. IDF sürekli olarak operasyonlar ve çeşitli sistemler için hazırlanıyor ve İsrail Devleti vatandaşlarını tehdit etmeye çalışan herkese ciddi bir darbe indirecek.” ifadelerini kullandı.

İsrail Savunma Kuvvetleri’ne (IDF) bağlı 98. Hava İndirme Tümeni ve Donanma Özel Kuvvetleri (Shayetet-13), Lübnan ile coğrafi şartların benzerliği sebebiyle Güney Kıbrıs’da tatbikat düzenleyecek.

IDF’ye göre Güney Kıbrıs ordusuyla ortaklaşa gerçekleştirilen tatbikatlar, Lübnan’a atıfta bulunarak ”askerlerin hazır olma durumunu ve düşman topraklarının derinliklerindeki operasyonel görevlerde yetkinliğini artırmayı” amaçlıyor.

Ayrıca tatbikat süresince yaralı askerlerin helikopterle tahliye edilmesi ve ağır nakliye helikopterlerinin düşman bölgesindeki dost birliklere lojistik destekte bulunması simüle edilecek.

İsrail ordusu, Güney Kıbrıs topraklarının kendi ülkelerine oranla çok daha büyük olması ve Lübnan ile benzer bir coğrafi yapıya sahip olmasından ötürü daha önce de çok defa Güney Kıbrıs’ta tatbikat düzenlemişti. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.