İsrail ve Slovakya’dan 175 milyon dolarlık ”radar” anlaşması

İsrail Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Perşembe günü İsrail ve Slovakya, Slovak Hava Kuvvetleri için çeşitli tiplerde 17 radar sisteminin tedarik edilmesi konusunda 175 milyon dolarlık bir anlaşma imzaladılar.

Defense World adlı sitede yer alan habere göre anlaşma, Slovakya’ya, İsrail Havacılık ve Uzay Endüstisi’nin (IAI) yan kuruluşu ELTA Sistem tarafından geliştirilen ELM-2084 çok görevli radar (MMR) sistemini tedarik edecek. Anlaşma radar sisteminin yanı sıra teknoloji, bilgi transferi ve ortak endüstriyel üretim seçeneklerini de içeriyor. 

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz anlaşma ile ilgili olarak, “Bugün İsrail ve Slovak savunma sanayiileri arasındaki artan iş birliğinde önemli bir kilometre taşına ulaştık. Slovak Savunma Bakanı arkadaşım Jaroslav Nad’a bu anlaşmayı desteklediği ve ‘Mavi-Beyaz’ (İsrail) endüstrisine olan güvenini ifade ettiği için teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı. 

Slovakya Savunma Bakanı Jaroslav Nad ise “İsrail temsilcilerine, Slovak Hava Kuvvetimiz için yeni 3 boyutlu radar sistemlerinin tedarikine ilişkin müzakerelere gerçekten pragmatik bir yaklaşım sergiledikleri için minnettarlığımı ifade etmek isterim.” dedi.

Anlaşma çerçevesinde, radar sistemleri, IAI ve ELTA’nın rehberliğinde Slovakya’daki yerel savunma şirketleriyle iş birliği içinde üretilecek. 

Aralık 2020’de de İsrail ve Macaristan Silahlı Kuvetleri arasında ELM-2084 radarının tedarik edilmesine yönelik anlaşma imzalanmıştı.

Demir Kubbe hava savunma sisteminin bir parçası olan ELM-2084 çok görevli radar (MMR) sistemi, 450+ kilometreye kadar hava hedefi ve 100 kilometreye kadar da silah tespiti yapabilmektedir. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.