İsrail’den Spike anti-tank füzesine ”Ukrayna” izni

İsrail savaşın başından bu yana devam ettirdiği arabuluculuk rolünden sıyrılıyor.

The Jerusalem Post’un aktardığı bilgilere göre İsrail geçtiğimiz yıl Estonya Silahlı Kuvvetleri’ne satışını gerçekleştirdiği Spike NLOS ve Spike-SR anti-tank sistemlerinin Ukrayna ordusuna teslim edilmesi konusunda kararsız bir tutum sergiliyordu.

Ancak İsrail yönetimin bu kararsız tutumundan vazgeçtiği ve Estonya’ya Spike anti-tank sistemlerinin Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’ne transfer edilmesi için izin verdiği ifade edildi.

Estonya Silahlı Kuvvetleri 2019-2021 yılları arasında 100 adet Spike-MR/LR, 40 adet Spike NLOS ve 500 adet Spike-SR anti-tank sistemi siparişi verdiği belirtiliyor.

Spike anti-tank sistemleri

İsrailli Rafael Advanced Defense Systems firması tarafından geliştirilen 3. nesil Spike füze ailesi, parçacık etkili, tanksavar ve zırh delici olmak üzere üç çeşit savaş başlığı kullanıyor. Dünya ordularındaki çeşitlli hava, kara ve deniz platformlarına entegre edilen füze, elektro-optik güdüm sistemine sahiptir.

Spike ailesinden, NATO üyelerine de dahil olmak üzere, 34.000 adet üretildi ve teslim edildi. Helikopterler, kara araçları, gemiler ve daha fazlası dahil olmak üzere 45 farklı platforma entegre edilmiş halde 34 ülkede faaliyet gösteriyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.