İsrail’den yeni dolanan mühimmat

İsrail, dolanan mühimmat sistemlerine bir yenisini daha ekledi.

İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii’nin (Israel Aerospace Industries / IAI) ortak savunma firmalarından BlueBird Aero Systems geliştirdiği yeni dolanan mühimmat sistemi SpyX’i tanıttı.

BlueBird Aero Systems tarafından yapılan açıklamada, bu çığır açan teknolojinin İHA sistemlerinin evriminde önemli bir kilometre taşını temsil ettiği ve muharebe alanına on derece uygun bir fiyata yeni bir hassasiyet ve verimlilik çağı getirdiği belirtildi.

Ekran Görüntüsü (20)

BlueBird Aero Systems CEO’su Ronen Nadir yaptığı açıklamada, “SpyX, askeri İHA platformları alanında oyunun kurallarını değiştiren bir unsurdur. Yenilikçi teknolojiyi eşsiz çok yönlülük ve uygun maliyetle birleştiren bu gelişmiş sistemi sunmaktan gurur duyuyoruz. SpyX yalnızca durumsal farkındalığı artırmakla kalmaz, hassas ve etkili saldırılar sağlar. Aynı zamanda VTOL ISR İHA’larımızla sıkı entegrasyonu sayesinde taktiksel savaş alanı üstünlüğünde devrim yaratır. Bu, müşterilerimize taktiksel askeri operasyonların gelişen ihtiyaçlarını karşılayan son teknoloji çözümler sunma taahhüdümüzün bir kanıtıdır.” ifadelerini kullandı. 

SpyX dolanan mühimmat, taktik ekiplerin 50 km’ye kadar olan mesafelerdeki hedefleri organik olarak tespit etmesini, onaylamasını ve vurmasını sağlamak için dolanma ve saldırı görevleri için tasarlanmış bir sistemdir. Askeri kuvvetleri benzersiz taktik yeteneklerle güçlendirmek için tasarlanmış olan son teknoloji SpyX dolanan mühimmat, 50 km operasyonel menzile sahip olurken 1.5 saat boyunca havada kalabiliyor.

SpyX dolanan

Farklı çeşitlerdeki hedeflere karşı geliştirilmiş 2.5 kg harp başlığına sahip olan SpyX, hedefe veya önceden tanımlanmış koordinatlara kilitlenmek için çift sensörlü gündüz / termal sensörünü kullanarak hassas vuruşlar gerçekleştirebiliyor. Bir saldırı komutu üzerine mühimmat, hedefe otomatik olarak yaklaşabiliyor ve bir saldırı manevrası başlatarak hızını 250 km/s üzerine çıkarabiliyor. Gerektiği zaman ise operatör, hedefin tahmini vuruş noktasını artı işaretini hareket ettirerek ayarlayabiliyor veya saldırıyı iptal edip göreve devam edebiliyor.

Gelişmiş çift sensörlü elektro-optik sistemi ile SpyX dolanan mühimmat, gerçek zamanlı gelişmiş durumsal farkındalık sağlayarak sahada daha iyi hedef tespit yetenekleri ve karar vermeyi mümkün kılıyor.  Ek olarak SpyX, BlueBird tarafından geliştirilen WanderB-VTOL ve ThunderB-VTOL ISR İHA’ları ile entegre olarak ortak keşif ve hedef tespit gerçekleştirebiliyor.

Editör : Mehmet Yiğit Tanış

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.