İsrail’e BAE pazarının yolları açıldı

Geçen hafta Birleşik Arap Emirlikleri, İsrail’i resmi olarak tanıdı. Aljazeera‘nın haberine göre, yıllardır ikili ilişkilerini gizli olarak sürdüren BAE ve İsrail, son iki yılda hızlı gelişen bir şekilde ilişkilerini resmiyete dökmeye başladı.

2018 Yılında göçmenlere ve Filistinliler’e olan sert tutumu ile bilinen İsrail Kültür ve Spor Bakanı Miri Regev, Abu Dabi’yi ziyaret eden ilk İsrailli Bakan olmuştu. Regev’in Birleşik Arap Emirlikleri’ne olan ziyareti, İsrail ve BAE’nin aralarındaki ilişkiyi herkese açık bir şekilde düzeltmek istediklerinin işaretini vermişti.

İki ülke arasında istihbarat paylaşımı gibi el altından yürütülen ilişkiler on yıllardır devam ediyor. 

BAE-ABD-İsrail üçgeni

The New Yorker muhabirine göre, 1994 yılında kurulan BAE hükümeti tarafından desteklenen Emirates Center for Strategic Studies and Research grubu, ilk başta akademik araştırmalar için kuruldu ancak sonrasında İsrail ile yapılacak anlaşmalar için bir paravana dönüştü. Bu dönüşümün tetikleyicisi BAE’nin ABD yapımı avcı jet almayı istemesi oldu. Analistlere göre ABD, paravan grubun kurucusu olan akademisyen Jamal S al-Suwaidi ve İsrailli diplomat Jeremy Issacharoff için gizli bir şekilde toplantı ayarladı. Toplantı dönemin İsrail Başbakanı Yitzhak Rabin’in ABD yapımı jetleri BAE’ye satması için yeşil ışığı yaktı.

BAE-İsrail ilişkilerinin uzun bir geçmişi var

Analistler, geçen hafta resmi olarak duyurulan ve ABD tarafından aracılığı yapılan BAE ve İsrail resmi ilişkilerinin yıllardır arka planda süren toplantıların sonucu olduğunu düşünüyor. Gelecek haftalarda iki ülke arasında; turizm, güvenlik, sağlık ve telekom gibi alanlarda yatırım anlaşmalarının imzalanacağı öngörülüyor.

Haaretz’in endüstrilerin içerisindeki kaynakları da normalleşme anlaşması sebebiyle; silah, siber güvenlik ve komuta kontrol sistemlerinin Körfez ülkelerine satışlarında bir yükselmeye sebebiyet vereceğini iddia ediyor.

İsrail ve BAE, ABD silah pazarının en büyük iki müşterisi konumunda yer alıyor. ABD’nin kendisinin aracılığını yaptığı normalleşme ile birlikte ABD, kendi pazarına İsrail’in rakip olmasının önünü açmış oldu.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.