İsrail’in İran operasyonu için KC-46 tanker uçaklarına ihtiyacı var

İsrail, geçtiğimiz hafta İran nükleer tesislerinin hedef alınmasında belirleyici bir rol oynayabilecek, havada yakıt ikmali yapan tanker uçaklarının teslimatını hızlandırmak için ABD Başkanı Biden yönetimine bir talepte bulundu.

Ancak İsrail’e cevaben, bu uçaklar için çok sayıda ön sipariş olduğu ve ilk uçakların 2024 sonlarına kadar hazır olma ihtimalinin düşük olduğu söylendi. İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, geçen hafta ABD’li mevkidaşı Lloyd Austin ve Washington’daki diğer üst düzey yetkililerle bir araya geldiğinde bu talebi sundu.

New York Times (NYT) gazetesi, ABD’li yetkililerin Gantz’a üretim siparişlerinin yığılmasını azaltmak için çalışacaklarını söylese de, teslimat için zamanlama konusu odak noktası olmaya devam ettiğini bildirdi.

Şarkul Avsat’ın haberine göre Biden yönetiminden yetkililer, İran ile diplomasinin başarısız olduğunu ve nükleer silah üretmenin eşiğine her zamankinden daha çok yaklaştığını söyleyen İsrail Başbakanı Naftali Bennett’in askeri saldırı tehdidini canlandırmaya çalışmasından endişe duyuyor.

Talep, Washington ile Tel Aviv arasında İran’ın nükleer programıyla nasıl başa çıkılacağına ilişkin yaşanan yeni gerilimlerin ortasında geldi.

ABD eski Başkanı Donald Trump’ın nükleer anlaşmadan 2018 yılında çekilmesinden bu yana, İsrail istihbarat servislerinin İran’daki uranyum zenginleştirme tesisleri ve nükleer santrifüj üreten bir tesisi sabote etmek için yaptığı operasyonlara rağmen, Tahran nükleer yakıt üretiminde önemli kazanımlar elde etti. 

İsrailli yetkililer, Bennett’in bir hava saldırısına yönelik tatbikatlar için önemli bir bütçe oluşturduğunu bildirerek, nükleer anlaşmayı canlandırmak için herhangi bir çabanın, İran’ın nükleer silah yapımında hızla ilerlemesini sağlayacak kusurlu bir anlaşmaya yol açacağını savundu.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.