İsrailli şirketlere BAE’nin yolu açıldı

Birleşik Arap Emirlikleri’nin İsrail’i tanımasının ardından MOSSAD’ın başkanı Yossi Cohen BAE’ni ziyaret etti. Ziyaretin nedeni iki ülke arasındaki ekonomik ve güvenlik ilişkilerini güçlendirmekti. Yossi Cohen ziyareti esnasında veliaht prensin kardeşi ve ulusal güvenlik danışmanı olan Thnoon bi Zayed Al Nahyan ile görüştü.

İsrail’in BAE tarafından tanınmasının öncesinde BAE piyasasında zemin oluşturmuş olan İsrailli siber ve yeni teknoloji şirketlerine BAE içerisinde daha aktif olmanın yolu açılmış oldu.

Fransa’nın yerini İsrail alabilir

Fransız şirket Idemia’nın BAE ile beş yıllık bir anlaşması vardı. Anlaşmanın içeriği BAE’nin havalimanlarında kullanılmak üzere biyometrik kontrol cihazları sağlamayı kapsıyordu. Sözleşme BAE’nin içişlerine bağlı bir gruba ait olan EIMASS tarafından yürütülüyordu. Ancak Fransa ve BAE arasındaki anlaşma tehdit altında gibi duruyor. İsrailli şirket AnyVision sözleşme için bakanlığın nabzını yokluyor.

Birkaç aydır Abu Dabi ve Fransız şirket arasında görüşmeler devam ediyordu. EIMASS ile olan sözleşme Idemia’nın en büyük sözleşmelerinden biri ve bu yüzden Idemia için büyük önem teşkil ediyor. Veliaht Prens sözleşmelerine Idemia ile devam edecekleri üzerine Haziran ayında Fransız Başkan’ın ofisine söz verdi.

EIMASS ile yapılan sözleşmenin finansal kaynakları ise karışık olmasına rağmen esasen İçişleri Bakanı tarafından yönetilen bir kuruluşa bağlı. Bakanlık birkaç yıldır borçlu konumdaydı, BAE’nin Yemen’deki savaşa dahil olmasıyla birlikte durum daha da kötüleşti.

Saif Bin Zayed durumdan istifade ederek EIMASS’ın şartlarını yeniden konuşmak ya da başka bir partner ile yeni bir anlaşma yapmayı düşünüyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.