İsveç Donanması, Visby korvetleri için CAMM füzesini seçti

İsveç, donanmasını güçlendirmek ve modernleştirmek için adımlar atıyor!

MBDA 16 Kasım günü yaptığı açıklamada, MBDA’nın İsveç Kraliyet Donanması envanterindeki Visby sınıfı korvetler için Sea Ceptor hava savunma sistemi ve CAMM füzesi tedarik edeceğini duyurdu. İsveç, envanterinde bulunan 5 adet Visby sınıfı korvetin hava savunma kabiliyetlerini yarı ömür modernizasyonu (MLU) kapsamında arttırmayı düşünüyor. Sözleşme değeri ve füze sayısı hem MBDA hem de İsveç tarafından paylaşılmazken, Sea Ceptor hava savunma sisteminin ilk gemiye 2025 yılı sonu itibariyle entegrasyonuna başlanması ve 12 ay içerisinde modernizasyonun tamamlanarak donanmaya teslim edilmesi öngörülüyor.

Visby class-1

Sea Ceptor hava savunma sistemi, aktif RF arayıcıya ve çift yönlü veri bağına sahip CAMM füzeleriyle her hava şartında 360° kapsama ve 25 kilometre üzerindeki menzillerde angajman olanağı sunuyor.

MBDA CEO’su Eric Beranger yaptığı açıklamada “CAMM, İsveç ve İsveç Kraliyet Donanması’na, Birleşik Krallık Kraliyet Donanması gibi diğer müttefik Sea Ceptor kullanıcılarıyla birlikte NATO’ya yeni ve güçlü bir katkı sağlayacak müthiş bir hava savunma yeteneği sağlayacak. Ayrıca İsveç ve SAAB da dahil olmak üzere İsveç endüstrisi ile uzun süreli ortaklığımızı sürdürmekten gurur duyuyoruz.” dedi.

seaceptor-1

MBDA’nın açıklamasında ayrıca, şirketin İsveç ile uzun bir ortaklık geçmişine sahip olduğu da vurgulandı. İsveç’in MBDA liderliğindeki Meteor füze programı ile AKERON MP füze programında stratejik ve değerli bir ortak olduğu, İsveçli SAAB’ın da aynı zamanda TAURUS seyir füzesi konusunda MBDA ile önemli bir ortaklığa sahip olduğu belirtildi.

Bu alımla birlikte İsveç; Polonya, Birleşik Krallık, İtalya, Kanada, Brezilya, Pakistan, Şili, Yeni Zelanda ve Suudi Arabistan’ın ardından kara ve deniz konuşlu farklı versiyonları bulunan CAMM füze ailesini tercih eden 10. ülke oldu.

Editör : Oğuzhan Karakuş

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.