İsveç, Grob G 120TP eğitim uçağı alıyor

İsveç Savunma Tedarik Ajansı, Almanya’nın Grob Aircraft firmasıyla G 120TP eğitim uçağı alımı anlaşması imzaladı.

Anlaşmanın, uçuş güvenliği ekipmanının yanı sıra 7 uçak, simülatör ve diğer bilgisayar tabanlı eğitim araçlarını kapsadığı belirtildi. Ayrıca Alman firmasının ağır bakım hizmeti sağlayacağı da anlaşma maddeleri arasında yer aldı.

AIN online’ın haberinde, Grob Aircraft’tan alınacak eğitim uçaklarının SK40 olarak dizayn edileceği ve Malmen Hava Üssü’ndeki temel eğitim aşamasında kullanılacağı belirtildi.

Haberde söz konusu temel eğitimlerin şu anda Saab SK60 jet eğitim uçaklarıyla gerçekleştirildiği, ancak 1967’den beri ordudaki hizmetini sürdüren SK60’ların faydalı ömürlerinin sonuna yaklaşmalarından dolayı, yeni uçaklara ihtiyaç duyulduğu vurgulandı.

2022’nin mayıs ayında araçların İsveç’e teslimatının ve takiben FMV tarafından testlere başlanmasının hedeflendiğinin altı çizilirken; 2023 yılının ilk çeyreğinde araçların Hava Kuvvetleri’ne devrinin gerçekleşmesinin öngörüldüğü belirtildi. Ayrıca yeni öğrencilerin eğitimlerinin 2024 yazında başlayacağı bilgisi haber metninde yer aldı.

G 120TP araçlarının alımının, İsveç ordusunun 2 aşamalı modernizasyonunun ilk aşamasını teşkil ettiği ve bu çerçevede bir süredir şu an hizmette olan SK60’ların yerinin doldurulmak istendiği vurgulandı. Ancak bütçe kısıtlamalarının, bahsi geçen adımın atılmasına engel olduğu ifade edildi. Modernizasyon planının ikinci aşamasının ise Saab’ın ana partneri olduğu Boeing T-7A Red Hawk gelişmiş eğitim jetlerinin temini olduğu belirtildi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.