İsveç: Türkiye ile müzakerelerde yapıcı ilerleme kaydetmeyi hedefliyoruz

Terör örgütü PKK’ya destek vermeye devam eden İsveç, Türkiye ile yapılacak müzakerelerden olumlu bir sonuç yakalayabileceğini hayali ile tezat bir tutum sergilemeye devam ediyor.

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, İsveç’in NATO’ya girmesi konusunda yeni bir açıkmada bulundu.

Linde açıklamasında, İsveç’in NATO üyeliğine ilişkin Türkiye ile yaptığı müzakerelerde yapıcı ilerleme kaydetmeyi hedeflediklerini söyledi.

Rusya karşı çıkmıştı: İsveç NATO sürecini hızlandırdı

Linde ayrıca, başvurularının NATO’da geniş destek gördüğünü ifade etti.

Rusya’nın, Ukrayna’ya saldırmasıyla kendi güvenliklerini garantiye almak için NATO’ya üyelik başvurusu yapan İsveç ve Finlandiya; Türkiye’den destek bulamamıştı. Türkiye; İsveç ve Finlandiya’nın teröre destek vermesi sebebiyle  NATO üyeliğine karşı çıkmış, teröre desteği net bir şekilde kesmeleri durumunda üyeliklerini destekleyeceği mesajını vermişti.

PKK'nın mağarasından İsveç yapımı silah çıktı - Son Dakika Haberler
Terör operasyonlarında terör inlerinde bulunan İsveç menşeli bir silah

Fakat tüm bunlara rağmen İsveç kanalları terör örgütlerinin sözde yöneticilerine davetlerde bulunup programlar düzenlemeye devam ediyor. Farklı olarak İsveç hükümeti bir süre önce Adalet Bakanı’na yönelik güvenoyundan sağ çıkmak için PKK sempatizanı İsveçli Vekil Amineh Kakabaveh’e boyun eğerek Türkiye’inn NATO taleplerine karşılık “sıksıkı durma” sözü vermişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise teröre açıktan ve gizliden destek veren hiçbir ülkenin yanında olmayacaklarını özellikle vurgulamaya devam ediyor.

Erdoğan'ın Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine karşı çıkması Batı'da  nasıl yorumlandı? | Euronewsİsveç ve Finlandiya’nın terör örgütü PKK’ya silah desteğini kesmemesi halinde müzakere sürecinin uzayacağı açıkça görülüyor.
 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.