İsveç ve Finlandiya Türkiye’nin şartlarına uyacaklarını duyurdu

Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyelik müzakereleri Brüksel’deki NATO karargahında resmî törenle imzalandı.

Madrid’de 29-30 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilen NATO zirvesinde Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılmalarına terörle aralarına mesafe koymaları şartıyla onay vermişti.

Bugün Belçika’nın başkenti Brüksel’deki NATO merkezinde NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ve Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto bir araya geldi.

Protokolün imzalanmasının ardından NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç Dışişleri Bakanı Anne Linde ve Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Türkiye’nin terörle arasına mesafe koymasını beklediği İsveç ve Finlandiya’nın Dışişleri Bakanları anlaşmalara uyacaklarını dile getirdi.

Yapılan basın toplantısında açıklamada bulunan İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde;

“İsveç, Finlandiya ve Türkiye arasında bir anlaşma imzaladık. Bu anlaşmaya saygı duyacağız ve uygulayacağız. Anlaşmada, Türkiye’ye teslim edilecek kişilerin listesi yok. Bu konu, İsveç’in kendi mevzuatına göre uygulanacak. Saygı çerçevesinde görüşmeler yaptık. Türkiye’nin gündeme getirdiği güvenlik endişelerini çok ciddiye aldık. Geçmişte Türkiye ile de iyi ilişkilerimiz oldu. Hızlı bir onay süreci umuyorum. Türkiye’nin güvenlik ve terör konusundaki endişelerini ele alan bir mutabakat zaptı yaptık. Umarım üç ülke Finlandiya, İsveç ve Türkiye, bunun Türk parlamentosunun da onaylamasına yol açacak iyi bir belge olduğunu görür.” dedi.

Türkiye’nin güvenlik endişelerini anladığını vurgulayan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Türkiye’nin terörden en çok etkilenen ülke olduğunu kabul ederek şu açıklamada bulundu. Stoltenber; “Türkiye, terör saldırılarından en çok etkilenen NATO ülkesi ve bu nedenle endişeleri haklıdır. Tüm müttefiklerin terörle mücadele etmesi gerekiyor. Finlandiya ve İsveç, bu konuda kendi mevzuatları çerçevesinde faaliyet gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

Türkiye ile yapılan anlaşmaya uyacaklarını kaydeden Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto ülkesinin teröristler için ‘güvenli liman olmayacağını’ vurgulayarak şu açıklamada bulundu. “Finlandiya, teröristler için güvenli bir liman olmayacak. Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında imzalanan anlaşma gereğince ülkemiz, terör faaliyetleri ile ilgili daha fazla bilgiyi Türkiye ile paylaşabilecek. Üzerinde mutabık kalınan her şey kamuya açık bir şekilde anlaşma üzerinde mevcut. Müzakereler sırasında yapılmış gizli ikinci bir belge yok. Anlaşmaya dayanarak ilerleyebileceğimize inanıyorum. Türkiye ile yakın ve uzun vadeli bir iş birliğimiz oldu. Türkiye’yi, AB üyeliğinde destekledik. Türkiye ile görüşmeler onay sürecinde devam edecek. Mutabakat muhtırasında Türkiye’nin kaygılarını ele aldık.” diye konuştu.

İmzalanan protokolle İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik süreçleri başladı ancak imzalanan protokollerin daha sonra NATO üyesi ülkelerin kendi meclislerinde onaylanıp geçmesi gerekiyor.

İsveç ve Finlandiya’nın anlaşmaya uymamaları durumunda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu katıldığı bir programda “Bu mutabakat zaptı bir başlangıçtır. Katılımın protokolünün imzalanması için bir onaydır, davettir. Esas bundan sonraki süreç önemlidir. Meclis’ten onaylanmadan, kanun geçmeden bu iki ülke, NATO’ya üye olamayacak.” açıklaması gelmişti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.