İzyum’da toplu mezar bulundu

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy; Ukrayna ordusunun Rusya’dan geri aldığı Harkiv Bölgesi’ndeki İzyum kenti ile ilgili önemli bir açıklamada bulundu.

Zelenskiy yaptığı açıklamada, Rus ordusundan geri alınan İzyum kentinde toplu mezar bulunduğunu duyurdu.

Konuyu uluslararası mahkemeye götüreceklerine dikkat çeken Zelenskiy dün İzyum’a yaptığı ziyaret sonrası şunları söyledi:

“Harkov Bölgesi’ndeki İzyum kentinde toplu insan cesetleri tespit edildi. Orada gerekli incelemeler sürüyor. Yarın daha çok ve daha net bilgiler olacak. Ayrıca yarın İzyum’da Ukraynalı ve uluslararası gazeteciler olacak. Dünyanın gerçekte neler olduğunu ve Rus işgalinin nelere yol açtığını görmesini istiyoruz. Önce Buça, sonra Mariupol ve şimdi de İzyum. Rusya her yere ölüm bırakıyor ve bundan sorumlu olmalılar. Bütün dünya Rusya’yı bu savaşın gerçek sorumlusu tutmalı. Bunun için her şeyi yapacağız.”

Ukraine's president: Mass grave found near recaptured city | Express & Star

“Rusya, 3 bin 800’den fazla farklı türlerde füzeler kullandı” 

Zelenskiy Rusya’nın Ukrayna’ya farklı türde binlerce füzeyle saldırılarını sürdürdüğünü ve Ukrayna’nın buna boyun eğmeyeceğini dile getirdi:

 “Terör devleti bize karşı 3 bin 800’den fazla farklı türlerde füzeler kullandı. Ancak hiçbir füze Rusya’yı hedefine ulaştıramayacak. Ukrayna’ya boyun eğdiremeyecekler. Her füze Rusya’yı daha fazla ambargolara, daha fazla ekonomik çöküntüye ve daha fazla tarihi utanca yaklaştırıyor.”

“Ukrayna’nın AB’ye katılım için başvurusu kabul edildi”

AB’ye üyelikleri konusunda da değerlendirmelerde bulunan Zelenskiy; AB’ye girmek için gerekli görüşmeleri sürdürdüklerini ve Ukrayna’nın AB’ye katılım için başvurusu kabul edildiğini belirtti:

“Bugün diplomatik görüşmeleri sürdürüyoruz. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula van Der Leyen’in Kiev’i ziyaret ettik. Ukrayna’nın AB’ye katılım için başvurusu kabul edildi. Koşullar ne olursa olsun AB’ye katılım için düzenlemelerin her detayını uygulamaya devam edeceğiz. Zaten kasım ayına kadar AB Komisyonu’nun 7 tavsiyesini uygulamak zorundayız.”

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.