James Webb Teleskobu’ndan renkli görüntüler

Dünya’dan 1 milyon mil uzakta çalışan James Webb Teleskobu ilk tam renkli görüntülerini ve gözlemlerini bilim meraklılarına sunmaya hazır.

Gökbilim meraklılarının heyecanlı bekleyişi sürerken NASA; James Webb uzay teleskobundan evrenin şimdiye kadar çekilmiş en derin görüntüleri arasında olduğunu söylediği test görselini paylaştı. Oldukça başarılı olan bu görsel gökbilimcilerin heyecanını ikiye katladı. 

20 yıldan uzun süredir 10 milyar dolardan fazla yatırım yapılan Hubble Uzay Teleskobu’ndan bile güçlü olan Jamess Webb Uzay Teleskobu artık yeteneklerini sunmak için gün sayıyor.

NASA’nın, Kanada (CSA) ve Avrupa (ESA) uzay ajanslarıyla ortak yürüttüğü James Webb Uzay Teleskobu, ilk tam renkli görüntülerini 12 Temmuz Salı günü halka açık olarak sunmayı hedefliyor.

james webb uzay teleskobu

Kanada Uzay Ajansı’nın geliştirdiği Hassas Yönlendirme Sensörü sayesinde bu görüntüyü toplayan Teleskop, astronomik hedefleri bulmasına ve bunlara kitlenmesine yardımcı olacak. 

Yıldızlardan ziyade uzak galaksileri hedefleyen Webb, galaksiler oluşumunun hakkında bilgi birçok ipucu sağlayacak. Test amaçlı yayınlanan bu görsel galaksilerin yaşını değerlendirmeye olanak sağlamasa da galaksilerin detaylı yapısı görülebiliyor. 

NASA paylaşılan görsel hakkında yaptığı açıklamada, “Bilimsel bir gözlem olarak optimize edilmedi; bunun yerine, veriler teleskopun bir hedefe ne kadar iyi kilitli kalabileceğini test etmek için alındı. Ancak teleskopun gücüne dair ipuçları veriyor. Webb’in fırlatma birkaç ayırt edici özelliğini taşıyor. Parlak yıldızlar, altı adet, uzun, sivri uçlarıyla (Webb’in altı taraflı ayna segmentlerinden kaynaklanan bir etki) öne çıkıyor. Yıldızların ötesinde, galaksiler neredeyse tüm arka planı dolduruyor.” ifadelerine yer verdi.

NASA, ESA, CSA ve Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü’nden uluslararası bir temsilciler komitesi tarafından gözlemlenecek hedefler de belirlendi. Buna göre belirlenen hedefler arasında Karina Bulutsusu, WASP-96 b (spektrum), Güney Halka Bulutsusu, Stephan Beşlisi ve SMACS 0723 yer alıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.