James Webb’den ötegezegende karbondioksit keşfi

James Webb Uzay Teleskobu, heyecan veren yeni paylaşımlarına devam ediyor.

Sciencealert’in haberine göre Jüpiter’in en yüksek çözünürlüklü halini kaydetmeyi başaran James Webb, şimdi de bir ötegezegenin atmosferinde ilk kez karbondioksit tespit etti. Bu, Güneş sisteminin dışındaki bir gezegende şimdiye kadar tespit edilen ilk ayrıntılı karbondioksit kanıtı olarak tarihe geçti.

WASP-39b olarak adlandırılan, 700 ışıkyılı uzaklıktaki Güneş benzeri bir yıldızın çok yakın yörüngesinde bulunan, kabaca Satürn’ün kütlesine sahip bir sıcak gaz devi olan gezegen; 2011 yılında WASP (Geniş Açılı Gezegenler için Arama) konsorsiyumu tarafından ev sahibi yıldızının önünden geçen yer tabanlı teleskoplar tarafından keşfedildi.

Hubble ve Spitzer uzay teleskopları, bu gezegene ait araştırmalarında gezegenin atmosferinde önemli miktarda su buharı, sodyum ve potasyum keşfetmişti.

James Webb Uzay Teleskobu şimdi bu gezegende karbondioksitin de olduğunu keşfetti.

Astronomi Doçenti Eliza Kempton bu keşifle ilgili yaptığı açıklamada “Daha önce WASP-39 b’nin atmosferinde CO2’yi kesin olarak tanımlayamamamızın nedeni, doğru dalga boyu aralığında spektrum üretebilen bir teleskopumuz olmamasıydı. Bu keşif bize James Webb’in astronomik gözlemler için dönüştürücü bir tesis olma sözünü yerine getirdiğini gösteriyor.” ifadelerine yer verdi.

Bilim insanları, başka bir dünyanın atmosferinde CO2 bulmanın, dünya dışı yaşamın kimyasal biyo-izleyicilerini bulma yolunda önemli bir adım olduğunu düşünüyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.