James Webb’in verileri yanlış olabilir

Gökbilimciler James Webb’in gezegen sinyallerini yanlış yorumlama riskiyle karşı karşıya.

Uzayın bilinmezliklerini araştırmak için gönderilen James Webb teleskobu hakkında beklenmedik bir hata ortaya çıktı.

Araştırmacılar James Webb Uzay Teleskobu’nun gönderdiği verilerin büyük ölçüde yanlış olabileceğini açıkladı. Fakat bu hatanın James Webb’in ya da optiklerinin hatası olmadığını söyleyen araştırmacılar; bilim insanlarının teleskop bir gözlem yaptıktan sonra bulguları yorumlamak için kullandıkları modellerden kaynaklandığını kaydetti.

Independent’ın haberine göre Nature Astronomy’de yayınlanan yeni bir makalenin yazarlarından Prajwal Niraula; bilim insanlarının ışığın bir atmosferden nasıl geçtiğini anlamak için kullandıkları modellerin yeterince doğru olmadığını savunuyor.

James Webb’in spektroskopi aletini kullanarak bir gezegenin atmosferinden geçen ışığın dalga boylarını ölçerek dış gezegenleri (Güneşimiz dışındaki yıldızların etrafındaki gezegenleri) incelemesinin modellerin hatalı sonuç verme riski taşıdığı ileri sürüldü.

Niraula yaptığı açıklamada “Şu anda, spektral bilgilerin şifresini çözmek için kullandığımız model, James Webb teleskopundan elde ettiğimiz verilerin kesinliği ve kalitesi ile aynı seviyede değil. Oyunumuzu geliştirmemiz ve opaklık sorununu birlikte çözmemiz gerekiyor.” dedi.

Opaklık problemi yaşam belirtilerini gözden kaçırabilir

Webb’in spektrometre cihazı, bir ötegezegenin atmosferi boyunca parlayan ışığın dalga boylarının bir koleksiyonu olan bir “spektrum” elde eder.

Farklı moleküller ışığı farklı dalga boylarında emdiği için, bir spektrumun benzersiz modeli, bilim insanlarına, biyolojik aktivite belirtilerine işaret edebilecek gazlar ve organikler de dahil olmak üzere, bir gezegenin atmosferinde hangi miktarlarda hangi bileşiklerin bulunduğunu söyleyebilir.

Dolayısıyla, pratikte opaklık modeli problemini çözmemek, bilim insanlarının bir ötegezegende yaşam belirtilerini gözden kaçırmaları veya bir ötegezegen atmosferinde potansiyel uzaylı yaşam belirtileri için yanlış bir pozitif almaları anlamına gelebilir.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.