Japon denizaltısı ticari gemi ile çarpıştı

Olayda denizaltı mürettebatından 3 kişi hafif yaralanırken büyük bir hasarın tespit edilmediği, çarpışmanın gerçekleştiği geminin ise Hong Kong bandıralı Ocean Artemis gemisinin olabileceği belirtildi.

The Japan Times sitesinde yer alan haberde, hükümet sözcüsü Katsunobu Kato’nun açıklamasına da yer verildi. Sözcü basın toplantısındaki açıklamasında, çarpışmanın gerçekleştiği geminin Japonya Sahil Güvenlik birimleriyle temasa geçtiğinde, gemide çarpışmanın hissedilmediği ve herhangi bir hasarın tespit edilmediğinin bildirildiğini ifade etti.

Savunma Bakanlığı’nca yapılan açıklamada, Japonya’nın büyük adalarından biri olan Senkaku adasının Kochi bölgesi açıklarında gerçekleşen çarpışma sonucunda Soryu sınıfı SS 501 denizaltısının anten direği ve diğer üst kısım parçalarının hasar aldığı; ancak hareket etmeye devam edebildiği belirtildi. Ayrıca, Savunma Bakanı Nobuo Kishi, denizaltının rutin eğitimini yürütürken ticari gemiyi periskop aracılığıyla tespit ettiğini ancak çarpışmadan zamanında kaçınamadığını ifade etti.  

Soryu sınıfı SS-501 dizel-elektrik denizaltısı 65 kişilik mürettebata ve 2900 ton standart ağırlığa sahip. Denizaltının silah sistemleri arasında Type 89 torpidoları için 6 adet HU-606 533 mm torpido yuvaları, UGM-84 Harpoon gemisavar füzeleri yer alıyor. Denizaltı, sınıfının ilki olarak 2009 yılında hizmete girdi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.