Japonya, ABD ve Fransa’dan Japon topraklarında ilk ortak tatbikat

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed/episode/5hNIX89xIKp0Iq79faLJt9″ width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Japonya, ABD ve Fransa; Japon topraklarında ortak askeri tatbikat gerçekleştiriyor.

MarineCorpsTimes’ta yer alan haberde, Çin’in bölgedeki faaliyetlerine karşı Japonya, ABD ve Fransa’nın, Nagasaki bölgesinde ARC21 ortak askerî tatbikata başladıkları ifade edildi. Gerçekleştirilen ARC21 tatbikatı, bölgede gerçekleştirilen ilk ortak askerî tatbikat olarak kayıtlara geçti.

Japonya’nın Nagasaki bölgesinde Japonya Kara Öz Savunma Kuvvetleri’nin Ainoura üssünde Salı günü başlayan ve 17 Mayıs’a kadar sürecek ARC21 tatbikatına Japon ordusundan 100, Fransız ordusundan ve ABD Deniz Piyadeleri’nden 60 asker katıldı. 

Japonya Savunma Bakanı Nobuo Kishi ARC21 tatbikatıyla ilgili gazetecilere verdiği demeçte, Japonya’nın ABD ile olan ittifakının ötesine geçerek, Fransa gibi “benzer fikirlere sahip” ülkeleri de kapsayacak şekilde genişletmeye çalıştığını söyledi.

Fransa’nın tatbikata katılımını memnuniyetle karşıladıklarını ve iki ülke arasındaki ortaklığı daha da genişletmeyi umduklarını dile getiren Savunma Bakanı Kishi, Hint-Pasifik bölgesinde kalıcı askerî varlık bulunduran tek Avrupa ülkesi olan Fransa’nın, Japonya ile “Serbest ve Açık Hint-Pasifik” vizyonunu paylaşan bir ülke olduğunu vurguladı.

Üç ülke arasında düzenlenen tatbikat kapsamında meskun mahalde muharebe ile çıkarma harekatı eğitimleri icra edilecek. Ainoura üssünde 3 günün sonunda eğitimlerin tamamlanmasının ardından üç ülkenin askerî birlikleri, Japonya’nın Kyuşu bölgesinde bulunan Kirişima eğitim üssüne geçerek uzak adaların korunmasını simüle eden bir eğitim daha gerçekleştirecek. Kyuşu bölgesinde bölgesindeki eğitimlere üç ülkenin yanı sıra Avustralya da katılım sağlayacak.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.