Japonya: Kuzey Kore’nin 27’nci füze denemesi ‘kabul edilemez’

Kuzey Kore’nin son zamanlarda füze denemelerini artırması Japonya’yı tedirgin ediyor.

Kuzey Kore, dün gece Japon Denizi’ne doğru yeni bir füze daha fırlattı.

Açıklama Japonya Savunma Bakanı Hamada Yasukazu’dan geldi. Hamada, Kuzey Kore’nin, dün gece yerel saatle 01.47’de Japon Denizi yönüne füze fırlattığını duyurdu.

Bakan Hamada, 50 km irtifayı yakalayan füzenin yaklaşık 650 km seyrederek ulusal münhasır ekonomik bölgenin dışına düştüğü açıkladı.

Exclusive economic zone of Japan - Wikipedia

Füzenin, düzensiz yörüngede yol aldığını ifade eden Japon Bakan, Kuzey Kore’nin Doğu Denizi’ne füze fırlatmasının hiç bir şekilde kabul edilemeyeceğini dile getirdi.

Kuzey Kore’nin füze fırlatmasının ardından Pyongyang’a protesto notası verildiğini kaydeden Hamada, “Kuzey Kore’nin denemelerine tahammül edilemez ve füze teknolojisindeki önemli gelişimi göz ardı edilemez. Kuzey Kore’nin askeri hareketlerini analiz etmek için ABD ile yakın çalışmayı sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı.

Kuzey Kore’nin son füze atışını kınayan ABD Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Kore ile “ciddi diyalog arayışının” sürdürüleceğini ifade ederken ancak Pyongyang’ın “angajmanı reddettiği” bilgisini paylaştı.

Fırlatma öncesinde dikkat çeken bir detay da paylaşıldı. Aktarılan bilgilere göre Kuzey Kore Hava Kuvvetleri 10’dan fazla savaş uçağı Güney Kore hava sahasının 25 km kuzeyinde görüldü.

Kuzey Kore, yerel saatle 01.00 sularında da Kore Yarımadası ile Çin anakarası arasındaki Sarı Deniz’e 130’a yakın topçu atışı gerçekleştirdi.

Pyongyang yönetimi, 2022 başından bu yana farklı menzillerde 27 füze denemesi yaptı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.