Japonya, yeni tip denizaltı geliştirme çalışmalarına başladı

Japonya, uzun menzilli füzeler taşıyan bir denizaltı geliştirmek için çalışmalara başladı!

Japonya merkezli savunma şirketi Kawasaki Heavy Industries (KHI), Japon Deniz Öz Savunma Kuvvetleri (JMSDF) tarafından gelecekte kullanılmak üzere yeni bir dizel-elektrik tahrikli (SSK) denizaltı tasarlamak için Japonya Savunma Bakanlığı ile sözleşme imzaladığını duyurdu.

Soryu sınıfı denizaltı 1

Kawasaki Heavy Industries tarafından yapılan açıklamada geliştirilecek denizaltıların, inşası devam eden Taigei sınıfı dizel-elektrik tahrikli denizaltıların gelecekte yerini almasının beklenildiği aktarıldı.

Geliştirilecek denizaltıya dair bir konsept tasarım 12 Aralık tarihinde Kawasaki Heavy Industries tarafından şirketin 2030’lu yıllardaki planlarına dair şirket içi bir sunum sırasında paylaşılmıştı.

Sunumda paylaşılan tasarıma göre tasarlanacak denizaltı Japon Deniz Öz Savunma Kuvvetleri tarafından halihazırda kullanılmakta olan Soryu ve Taigei sınıfı dizel-elektrik tahrikli denizaltı denizaltılarda olduğu gibi X şeklinde bir dümen yer alacak. Baş ufki dümenler ise Soryu ve Taigei sınıfı denizaltılar aksine denizaltı yelkeninde değil pruvada yer alacak.

KHI yeni denizaltı 1

Japonya tarafından daha önce geliştirilen denizaltılara kıyasla daha geride konumlandırılmış bir yelkene sahip olacak olan denizaltıda uzun menzilli füzelerin konuşlandırılması için dikey atış sisteminin de yer alacağı belirtiliyor. Denizaltı yelkenin, yerleştirilecek dikey atış sistemine yer açmak amacıyla daha geride konumlandırıldığı ifade ediliyor.

Japon Deniz Öz Savunma Kuvvetleri, bölgede Çin’in ve Kuzey Kore’nin artan füze tehditlerine karşı caydırıcılık sağlamak amacıyla bir süredir denizaltılarından uzun menzilli seyir füzeleri ve uzun menzilli gemisavar füzeleri ateşleyebilmek için çalışmalar yürütüyor.

Japon donanmasına yakın kaynaklar, geçtiğimiz aylarda ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından onaylanan yüklü miktardaki Tomahawk Blok IV seyir füzesi siparişi ile alınacak füzelerin bir kısmının Soryu ve Taigei sınıfı dizel-elektrik tahrikli denizaltılarda kullanılması için ABD ve Japonya arasındaki temasların sürdüğünü belirtiyor.

Editör : Oğuzhan Karakuş

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.