Japonya’dan Facebook için güvenlik hamlesi

Facebook, Messenger ve Whatsapp hizmetlerinin şifreleme özelliklerini geliştiriyor. Ancak Japonya başta olmak üzere güvenlik ittifakı ülkeleri –ABD, İngiltere, Avustralya, Kanada ve Yeni Zelanda-, şirketin şifreli mesajlaşma uygulamalarının potansiyel suçlular tarafından kötüye kullanılabileceğinden endişeleniyor.

Japonya, ‘Five Eyes’ güvenlik ittifakı ülkeleri ile birleşme kararı aldı 

İstihbarat ve güvenlik ittifakı olarak kurulan ve Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’nden oluşuyor. Facebook’un şifreleme uygulamalarını gözden geçirmesi için ‘Five Eyes’ güvenlik ittifakındaki ülkelere katıldığını duyuran Japonya, şirketin mesajlaşma uygulamalarının teröristler ve çocuk kaçakçıları için araç haline geleceği endişesi içinde. 

Facebook, gönderen ve alıcı arasında değiş tokuş edilen mesajların içeriğini, Facebook’un kendisi de dahil olmak üzere hiç kimsenin görmemesi için şifreler oluşturuyor. Bu karar, kullanıcıların mahremiyetini korumaya hizmet ediyor ancak aynı zamanda şirketin yetkililere suçlarla ilgili bilgi vermesini de imkansız hale getiriyor.

Güvenlik ittifakı ülkeleri “ABD, İngiltere, Avustralya, Kanada ve Yeni Zelanda” ve Japonya ve Hindistan Pazar günü Messenger ve WhatsApp’taki şifreleme teknolojisini değiştirmek için Facebook’a baskı yapmak için ortak bir bildiri yayınladı. Açıklamada, ülkeler gizliliği korumanın önemini anladıklarını söylüyor, ancak Facebook’un gizlilik ve güvenlik kaygılarını dengelemek için bir yol bulması gerektiğini de ekliyorlar. Ülkelerin Facebook’tan acil bir durumda şifresini çözmesine izin veren bir b planı açmasını istemeleri bekleniyor.

Çin’in artan askeri genişlemesine yanıt olarak gizli bilgileri paylaşma arayışında olan Japonya için bu ittifak oldukça önemli. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Mart 2019’da Messenger ve WhatsApp gibi mesajlaşma uygulamalarında değiş tokuş edilen içeriklerin şifreleneceğini söylemişti.  Facebook sözcüsü, tüm bu ülkelerde, “insanlar çeşitli uygulamalarda uçtan uca şifreli mesajlaşmayı tercih ediyor. Mesajlarını bilgisayar korsanlarından, suçlulardan ve yabancı hükümetlerden koruyor. Facebook, endüstriyi önlemek için yeni yollar geliştirmeye yönlendirdi, yüksek güvenliği korurken kötüye kullanımı tespit eder ve bunlara yanıt verirseniz bunu yapmaya devam edeceğiz.”

2016’da ABD seçimlerinde Facebook’dan kişisel veriler sızdırılmıştı 

Ekim 2019’da ABD, İngiltere ve Avustralya’daki kolluk kuvvetleri, Facebook’tan şirketin acil bir durumda şifresini çözmesine izin verecek önlemler almasını talep etti. Teröristler veya çocuk kaçıranlar teknolojiden yararlanırsa soruşturmaların engellenebileceği de iddia edildi. Facebook ise buna uymadı. 2016’da Facebook’tan büyük miktarda kişisel veri sızdırılmıştı ve ABD başkanlık seçimlerinde kamuoyunu manipüle etmek için kötüye kullanıldığı konuşulmuştu. O zamandan bu yana Facebook, kullanıcıların gizliliğini artırmak için önlemleri artırdı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.