Jeff Bezos uzaya uçtu

Milyarder iş adamlarının rekabetleri uzaya taşınmaya başladı.

11 Temmuz’da Virgin Galactic’in sahibi Richard Branson’un uzaya çıkmasının ardından bugün de Blue Origin’in sahibi Jeff Bezos, dünyanın merakla beklediği uzay yolculuğunu başarı ile tamamladı. Jeff Bezoss’un yolculuğuna kardeşi Mark Bezos, 82 yaşındaki Wally Funk ve 18 yaşındaki Oliver Daemen isimli öğrenci eşlik etti.

Uçuş öncesinde basına yaptığı açıklamada “Heyecanlıyım. İnsanlar bana gergin olup olmadığımı soruyor. Gergin değilim ama merak ediyorum. Neler öğreneceğimizi merak ediyorum.” şeklinde açıklama yapan Jeff Bezoss’un başarılı uçuşu yaklaşık 10 dakika sürdü. Fırlatmanın ardından mürettebatı taşıyan kapsül başarılı bir şekilde paraşütlerle yer yüzüne ulaşırken, kapsülün entegre olduğu roket de yeniden kullanılmak üzere sorunsuz bir iniş gerçekleştirdi.

Türkiye saati ile 16 sıralarında gerçekleşen fırlatmanın adresi de Bezos’un Teksas’taki özel merkezi oldu.

Jeff Bezos ve beraberindekilerin içinde olacağı kapsül, uzaya fırlatılan en büyük pencerelere sahip kapsül olması ile öne çıkıyor.

Bu uzay yolculuğu, milyarderlerin uzay yarışı olarak adlandırılan gelişmelerin sonuncusu olarak da kayda geçiyor.

İngiliz milyarder işadamı Richard Branson da 9 gün önce, Virgin Galactic uzay uçağı ile benzer bir uçuş gerçekleştirdi. Branson’un uçuşu Jeff Bezos’un uzaya çıkan ilk iş insanı unvanını elinden almıştı.

Uzay biletleri

Virgin Galactic’in uzayın eşiğine turist taşıyacağı uçuşlarda koltuk başına 250 bin dolar ödenecekken Bezos’un New Shepard’ı ile yapılacak seyahatin ücreti ise henüz açıklanmadı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.