Joe Biden, TikTok kararını yeniden gözden geçiriyor

Yeni seçilen ABD Başkanı Joe Biden Donald Trump’ın, sosyal medya uygulaması TikTok’a getirdiği yasakları yeniden gözden geçirme kararı aldı. 

ABD Eski Başkanı Donald Trump’ın yönetimi zamanında alınan kararlar yüzünden zor durumda kalan Huawei ve TikTok gibi Çinli şirketler, Joe Biden’ın başkanlığa seçilmesiyle kararların yeniden değişeceğini düşünmeye başladı.

Huawei CEO’su Ren Zhengfe geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla, yeni seçilen ABD Başkanı Joe Biden ile görüşüp ambargoların kaldırılmasını talep edeceğini bildirmişti.

Huawei’ye benzer bir durum da sosyal medya uygulaması TikTok konusunda yaşanıyor. Tiktok’un ABD için büyük tehlike oluşturduğunu açıklayan ABD Eski Başkanı Donald Trump, sosyal medya uygulamasının ülkedeki operasyonlarını ABD’li bir şirkete devretmesi için TikTok üzerinde hakimiyet kurmaya çalıştığını, devretmediği takdirde ABD sınırları için de kullanılmayacağını duyurmuştu.

Yeni seçilen Joe Biden hükümeti, Tiktok’un ABD’li şirketlere satılması konusunu süresiz olarak rafa kaldırma kararı aldı. ABD hükümetinin bu kararı almasının ardından ABD ulusal güvenlik yetkilileri, Tiktok’un sahibi ByteDance yetkilileri ile temaslarını sürdürmeye devam ediyor.

Trump sosyal medya uygulaması TikTok’u ABD’li kullanıcıların verilerini Çin hükümetine satmakla suçluyordu. Yeni seçilen Joe Biden ve TikTok yöneticileri, Trump’ın ortaya attığı iddianın gerçek olup olmadığını tartışıyorlar.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.